Almanya Federal Tarım Bakanı Cem Özdemir, çocukları korumak için sağlıksız gıda reklamlarını büyük ölçüde yasaklamak istiyor.

Çocukların genellikle sabah saat 06.00 ila akşam saat 23.00’e kadar TV ve radyo yayınları ile YouTube gibi çevrimiçi ağlarda vakit geçirebildiğini belirten Özdemir, bu saatler arasında şekerli içeceklerin veya yağlı ve tuzlu atıştırmalıkların reklamının yapılmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Bu bağlamda ‘çocuklar’ teriminin 14 yaşından küçükleri kapsayacağını belirten aşırı şeker, yağ veya tuz içeriğinin belirlenmesinde Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) besin değeri hesaplamalarının esas alınacağını söyledi. Özdemir ayrıca gazete, dergi ve broşürlerde çocuklara yönelik olduğu açıkça belli olan atıştırmalıkların reklamlarının, okulların, kreşlerin, oyun alanlarının ya da çocuklara yönelik diğer dinlenme tesislerinin 100 metre yarı çapı içinde açık hava reklamları ve sponsorluklarının da yasaklanmasını istiyor. Reklam endüstrisinin gönüllü taahhütlerinin hiçbir yere varmadığını belirten Özdemir, bu konuda artık katı bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ifade etti. ‘Reklamların genel olarak yasaklanması’ çağrısında bulunmadığını belirten Özdemir, “Ancak reklamlar artık özellikle çocuklara yönelik olmamalı” dedi ve ‘çocuklara yönelik’ tanımının bilinçli olarak ‘geniş bir şekilde tanımlanması’ gerektiğini söyledi.

Şirin Payzın'dan sağlık durumuna ilişkin açıklama Şirin Payzın'dan sağlık durumuna ilişkin açıklama

Alman Obezite Derneği’den Özdemir’in bu talebine destek geldi. Çocuk obezitesinin, sağlık sorununun merkezinde olduğu ve sağlıksız ürünlerin reklamının da tüketimde önemli bir faktör olduğu ifade edildi.