Alman Hristiyan Demokrat Parti CDU Milletvekili Serap GülerFrankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde yayınlanan makalesinde. "Yeni bir Türkiye stratejisinin vakti geldi" dedi. Güler, Türkiye'nin artık Almanya'ya ihtiyaç duymadığını yazdı.

Güler, "Türkiye, çıkarlarının peşinden gidiyor ve bunlar bazen de bizim çıkarlarımız. Berlin bunu anlamalı" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin jeoplolitik öneminin arttığını ve bunun Almanya tarafından görülmesi gerektiğinin altını çizen CDU Milletvekili, sadece değerlere dayalı değil Türkiye'nin bulunduğu konumu da dikkate alarak ortaklıklar yapılması gerektiğine işaret etti.

Serap Güler, 1-3 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen 3. Antalya Diplomasi Forumu dolayısıyla Antalya'ya gelen Afrikalı ve Asyalı ülkelerin kalkınma yardımı değil de eşit ticaret ortakları olarak geldiğini belirtti.

Güler, "En başta Afrika’dan ve Orta Asya’dan temsilciler Antalya’ya geldi. Bu tesadüf değil. Yıllardır dünya çapında bir sistem rekabeti var. Ve Almanlar, çıkarlarına mı yoksa değerlerine mi dayalı bir siyaset yürütmek istediklerini bilmiyorlar." dedi.

Türkiye'nin Almanya'nın fikirlerine değer verdiğini ancak bir dayatma istemediğini belirten Serap Güler, "Bu, sadece Alman hükümetinin güvenilir olmamasıyla ilgili degil, aynı zamanda ülkemiz başkalarına ahlak dersi vermeye çalışan bir ülke olarak görülüyor. Başkalarını pozisyonlarımıza ikna etmek istiyorsak, değerlerimize dair sunumlardan fazlasını vermeliyiz." dedi.

31 yaşındaki Alman lotodan 98 milyon Euro kazandı 31 yaşındaki Alman lotodan 98 milyon Euro kazandı

TÜRK YETKİLİLER: YAKINDA BİZDEN SİLAH RİCA EDECEKSİNİZ

Türkiye'nim savunma sanayi alanında yaptığı atılımlara dikkat çeken CDU Milletvekili Güler, Antalya Diplomasi Forumu'nda  Türk yetkililerin "Yakında bizden silah rica edeceksiniz" dediğini hatırlattı. Türkiye'ye ihtiyaçları olduğunun altını çizen Güler, "Güvenlik ve savunma siyasetinin yanı sıra göç gibi devasa bir zorluk nedeniyle Ankara’ya ihtiyacımız var." dedi.

Türkiye'nin savunma alanındaki gelişimini ve bölgesindeki değişimleri iyi okuduğunun altını çizen Güler, "Ukrayna savaşı, Türkiye’nin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Biz miğferler hakkında tartışırken Türkiye Ukrayna’ya İHA gönderiyordu." dedi. Serap Güler, Türkiye ile daha fazla ortak çıkar alanı tespit etmeleri gerektiğini ve gerekirse bunun için bazı tavizler verilmesi gerektiğini söyledi.