Türkiye’nin ilk ve tek dünya şampiyonu unvanına sahip Fırat Arslan, Altın Dünya Şampiyonluk maçında Bosnalı Edin Puhalo’yu teknik nakavtla mağlup etti.

Arslan müsabaka sonunda yaptığı açıklamada, "53 yaşında bir kez daha dünya şampiyonu oldum ve tarih yazdığım için mutluyum" dedi.

Almanya’nın Stuttgart şehri yakınındaki Göppingen’de; profesyonel boks tarihinde, Türkiye’nin ilk ve tek dünya şampiyonu unvanına sahip olan Fırat Arslan, 12 raundluk maçın 6. raundunda rakibini teknik nakavtla yendi.

Maça hızlı başlayan Arslan, kendisinden 18 yaş küçük olan Bosnalı rakibi karşısında daha üstün dövüştü. Arslan karşılaşmaya hızlı ve kontrollü başladı ve rakibini iyi analiz ederek sağlı-sollu kroşelerle rakibine ringe dar etti. Kariyerinin son maçından da zaferle ayrılan Fırat Arslan, WBA’nın Altın Dünya Şampiyonluk kemerini bir kez daha beline taktı.

Rakibini iki kez yere düşüren Arslan, üçüncü defa düşürdüğünde rakibini teknik nakavtla yenerek yeni bir zafere daha imza atarak boks kariyerine son noktayı koydu. 53 yaşında dünya şampiyonu olan Arslan yeni bir rekora daha imza atarak bu unvana sahip olan en yaşlı boksör oldu.

Kariyerinde 67 maç gibi rekor sayıda bir karşılaşmaya çıkan Arslan'ın, 33’ü nakavt olmak üzere 55 galibiyeti, 9 yenilgi ve 3 beraberliği bulunuyor. 1,82 boyunda ve 90 kilodaki Fırat Arslan ’Aslan’ (Der Löwen) lakabıyla ringlere çıkıyordu. Bosnalı rakibi ise 25. maçında ikinci yenilgisini aldı. Şimdiye kadar kazandığı 23 maçın 22’sini nakavtla kazanarak büyük bir başarıya imza atan Puhalo boks kariyerinde ilk kez nakavt oldu.

Karşılaşmadan önce kendisine çok güvendiğini belirten Fırat Arslan, maçtan sonra yapılan basın toplantısında, "Son 20 yılın en iyi çalışmasını yaptım. 8 hafta evimden uzak kaldım. Çocuğumun okul kaydına bile gidemedim. Bundan sonra iyi bir baba olacağım. 3 ve 4. rauntlarda rakibimin 12 raund dayanamayacağını hissettim. 12 raundluk tempom vardı ama 6. rauntta rakibimi yenmeyi başardım. Başta eşim Dilek olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Soru üzerine boksu Almanya'da bıraktığını ima eden Arslan, "Bir daha burada dövüşmem ama Amerika, İngiltere, Avustralya gibi ülkelerden çok iyi bir teklif gelirse dövüşmeyi düşünürüm" dedi.

Bundesliga'nın şampiyonu Bayer Leverkusen Bundesliga'nın şampiyonu Bayer Leverkusen

Maçı izleyenler arasında eski boksörlerden Luan Krasniqi, Uli Wagner, Promotör Erol Ceylan ve boks antrenörü Bülent Başer gibi tanınmış isimler de yer aldı.