Fransa: 30 Haziran öncesi anketlerden aşırı sağ çıktı Fransa: 30 Haziran öncesi anketlerden aşırı sağ çıktı

Almanya'nın başkenti Berlin’de düzenlenen ve Almanya’nın Ukrayna’ya silah göndermesinin sonlandırılması ve savaşın bitirilmesi için müzakerelere geçilmesinin talep edildiği gösteriye, organizatörlere göre 50 bin kişi katıldı.

Tarihi Brandenburg Kapısı önünde gerçekleşen gösteriye Almanya'nın çeşitli kentlerinden de katılım olduğu kaydedildi.  Olaysız geçen gösteri sırasında 1400’e yakın polis görev aldı. 

Sol Parti Federal Parlamento Milletvekili Sahra Wagenknecht ile feminist yazar ve 'Emma' dergisinin kurucusu Alice Schwarzer’in öncülüğünde açıklanan “Barış Manifestosu” adlı 680 bin kişi tarafından imzalanan kampanyanın devamı olan protestoya, yoğun ilgi dikkat çekti. 

Alman medyasının bir bölümünün günler öncesinden 'Rusya yanlısı gösteri' şeklinde eleştirel haber yaptığı mitinge, Wagenknecht'in partisi Sol Parti ise, destek vermedi.

Gösteride büyük harflerle ‘FRIEDEN’ (BARIŞ) yazılı afişlerin yanı sıra ‘Savaşa son’, ‘Silah ihracı yerine diplomasi’ gibi pankart ve dövizler taşınan gösteride, “Savaş yerine barış” sloganları atıldı.

Berlin’in dünyaca ünlü Brandenburg Kapısı önünde yapılan gösteride konuşan Wagenknecht, Ukrayna'ya silah sevkiyatının durdurulması çağrısında bulundu. Ukrayna ve Rusya’nın barış görüşmeleri için bir araya gelmesini isteyen politikacı, "Ukrayna'daki korkunç acılara ve ölümlere son vermek için başka çare yok"dedi.

Savaşın Avrupa'ya ve tüm dünyaya yayılma riskini "çok büyük" olarak nitelendiren Wagenknecht, Alman hükümetinin Ukrayna’ya silah desteği sağlayarak savaşın uzamasına ve büyümesine destek verdiğini öne sürdü.

Wagenknecht, “Savaşın bitmesi için Ukrayna’nın silaha değil, diplomasi ve iki tarafın da uzlaşmaya hazır olmalarına ihtiyaç var” dedi. Wagenknecht, (Frieden schaffen ohne Waffen) “Barışı silahsız sağlamak!” sloganları eşliğinde “Barut fıçısına gönderdiğimiz her silahla dünya savaşı tehlikesi artmakta” diyerek Ukrayna’ya silah gönderilmesini eleştirdi.