Türkiye'de 11 kentte yaşanan ve resmi rakamlara göre 53 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği depremlerin birinci yıldönümü Almanya'da anıldı.

Başkent Berlin'de bir araya gelen bir grup TKP üyesi, tarihi Brandenburger Tor kapısı önünde yaşamını yitirenlerin anısına meydanda mum yaktı ve karanfiller bıraktı. 

'Kızıl Milyarder'i Türkçeye çeviren İlhami Yazgan ile söyleşi 'Kızıl Milyarder'i Türkçeye çeviren İlhami Yazgan ile söyleşi

Çevreden geçenlerin yoğun ilgiyle izlediği anma sırasında “Unutmayacağız, affetmeyeceğiz!”, “Çadır satanları, IBAN atanları, sesimizi duymayanları unutmadık!” yazılı dövizler açıldı.

6 Şubat 2023 tarihinde Maraş merkezli 11 ili doğrudan 7 ili de dolaylı şekilde etkileyerek toplam 18 ilde hasara neden olan depremlerin Türkiye'de son yüzyılda en fazla can kaybına ve yıkıma neden olduğu açıklanan anma sırasında 'Sesimizi duymayanları unutmadık' başlıklı TKP Almanya Örgütü’nün basın açıklaması okundu.

Eylem sırasında yapılan konuşmalarda büyük bir yıkıma ve çok sayıda kişinin hayatını yitirmesine sebep olan 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir sene geçmesine karşın depremin yaralarının sarılması bir yana, deprem bölgesinde yaşayanların en temel ihtiyaçları için dahi yaşam mücadelesi vermeye devam ettiği vurgulandı.

Anma kitlenin topluca haykırdığı “Unutmayacağız, affetmeyeceğiz!” sloganı ile son buldu.