Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in 'barış planına destek toplamak' amacıyla düzenlenen konferans, İsviçre'de bugün başladı.

Rusya'nın davet edilmediği Ukrayna Barış Zirvesi'ne 160'dan fazla ülke ve kuruluş çağrıldı, 92 ülke ve 8 kuruluş katılmayı taahhüt etti.

Amherd ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, İsviçre'nin ev sahipliğinde Nidwalden kantonundaki Bürgenstock kasabasında düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi öncesinde ortak basın toplantısında konuştu.

"Kalıcı barışa yönelik bir sürece ilham vermek ve bu yönde somut adımlar atmak istiyoruz" ifadesini kullanan Amherd, bu sebeple Ukrayna'nın talebi üzerine bu konferansı düzenlediklerini söyledi. Amherd, dünya genelinde Rusya-Ukrayna Savaşı dışında da zorluklar yaşandığını hatırlatarak İsviçre'nin, ülke olarak kendisini barışa ve diyaloğa adadığını belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) Şartı'nın, kurallara dayalı bir düzenin temelini oluşturduğunu vurgulayan Amherd, Rusya'nın Ukrayna'daki saldırılarının bunu ciddi şekilde ihlal ettiğini ve oradaki sivillere büyük acılar yaşattığını kaydetti.

Birlik tarihinde ilk: AB yönetimi neden Macaristan’ı boykot kararı aldı? Birlik tarihinde ilk: AB yönetimi neden Macaristan’ı boykot kararı aldı?

Amherd, "Eğer barışa yönelik bir sürece ilham vermek istiyorsak Rusya'nın da bir noktada buna müdahil olması gerekiyor" ifadesini kullanarak uluslararası toplum olarak savaşan taraflar arasında doğrudan görüşmelere zemin hazırlayabileceklerini dile getirdi.

92 ülke ve 8 uluslararası kuruluştan üst düzey delegasyonun zirveye katılacağını bildiren Amherd, "Zirve kapsamında Ukrayna için uluslararası hukuk ve BM Şartı temelinde kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışa yönelik sürece ilham vermek istiyoruz. Bu hedefe ulaşmak için olası bir çerçeve konusunda ortak bir anlayış geliştirmek istiyoruz" diye konuştu.

Amherd, konferanstaki tartışmaların nükleer güvenlik, gıda güvenliği ve insani boyuta odaklanacağını söyledi.