Kolombiya hükümeti, eski gerilla Gustavo Petro'nun Ağustos 2022'de ülkenin ilk sol eğilimli cumhurbaşkanı olmasının ardından ELN ile barış görüşmelerine yeniden başladı.

Bogota'daki bir polis akademisine düzenlenen bombalı saldırıda 22 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, muhafazakar selefi Ivan Duque döneminde görüşmeler askıya alınmıştı.

Armani çanta 57’ye üretilip 2790 avroya satılıyor! Armani çanta 57’ye üretilip 2790 avroya satılıyor!

Meksika'nın başkenti Meksiko'da, Kolombiya hükümetine bağlı barış delegasyonu ile Kolombiya’nın çeşitli bölgelerinde 1964’ten beri gerilla savaşı kapsamında faaliyet gösteren Marksist-Leninist örgüt ELN temsilcileri arasında 14 Şubat'ta başlayan ikinci tur müzakereleri ELN'in siyasi statüsünün tanınmasıyla sona erdi.

Ortak bildiri yayımlayan taraflar, "Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (ELN), silahlı mücadele yürüten örgüt olarak tanınması göz önüne alındığında, ulusal hükümetin anayasal ve yasal yetkileri kapsamında, çözüm elde etmeyi amaçlayan siyasi nitelikteki müzakereler ve diyaloglar kabul edildi" ifadesine yer verdi.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Francia Marquez'in de hazır bulunduğu görüşmelerde, devlet ile ELN arasındaki ikili ateşkes konularında da ilerleme oldu.

Kolombiya hükümeti delegasyonu başkanı Otty Patino açıklamasında, barış yolunda ortak bir vizyon oluşturduklarını belirterek, "Ateşkes kadar en acil, samimi ve hassas konuları ele almaya başlayabildik ve ayrıca vatandaş ve toplumun katılımının kapılarını ardına kadar açtık" değerlendirmesinde bulundu.

ELN heyetinin baş müzakerecisi Pablo Beltran ise ikili, ulusal ve acil bir ateşkes sağlanması için ilk adımların atıldığına işaret ederek, "Kapsamlı ve kalıcı barışa ulaşmak için hepimiz değişmeliyiz, barışın tasarımına ve uygulanmaya geçmesine katılmalıyız" dedi.

2016 yılında Kolombiya'nın en büyük gerilla örgütü FARC, hükümetle bir barış anlaşması imzaladı. O zamandan beri, Arjantin-Kübalı devrimci Ernesto "Che" Guevara'nın destekçileri tarafından 1964'te kurulan Ejército de Liberación Nacional (Ulusal Kurtuluş Ordusu, ELN) grubu, Kolombiya'da kalan en güçlü isyancı örgüt oldu.

Venezuela'da Ocak ayının sonunda barış görüşmelerinin ilk turu sona erdi. Bir sonraki adım Küba'da müzakerelere devam etmek.

Venezuela'da Ocak ayının sonunda barış görüşmelerinin ilk turu sona erdi. Bir sonraki adım Küba'da müzakerelere devam etmek.