Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada 27 Kasım 2012 tarihinde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında İspanya’da gerçekleştirilen CEO toplantısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çağlayan, toplantıda İspanya’nın sektörlerinde büyük ve 1 milyon kişiye yakın istihdam sağlayan 17 firma CEO’sunun yanı sıra 1 milyon işletmeyi temsil eden CEOE isimli İşverenler Konfederasyonu başkanının da hazır bulunduğunu hatırlatarak, "İspanyol firmalar çıkışı Türkiye’de arıyor" dedi.

Enerji, inşaat, altyapı, bankacılık, borsa işletmeciliği, demiryolu, perakendecilik, sigorta, basın-yayın ve telekomünikasyon alanlarında faaliyet gösteren firmaların toplam cirosunun 202 milyar Euro ve istihdam sayısının 1 milyona yakın olduğuna işaret eden Bakan Çağlayan, şunları kaydetti:

"Toplantıya katılan 17 CEO’nun şirketlerinin toplam istihdamı 1 milyon kişiye yakın. CEO’lardan bir kısmının şirketleri halen Türkiye’de faaliyette bulunuyor. Türkiye’de bankacılık, sigortacılık, ulaştırma, tekstil ve otomotiv alanlarında yatırımları bulunan, BBVA, CAF, Inditex, Mapfre, Essentium, Comsa, Mango, Tecnicas Reunidas ve Gestamp firmaları Türkiye’deki yatırım ortamından memnun olduklarını ve yatırımlarını büyüterek devam edeceklerini belirtti. Bu firmalar özellikle Türkiye’nin bu kritik dönemde çok etkin ve yerinde tedbirler aldığını vurguladı. Bankacılık alanında faaliyet gösteren BBVA, Türkiye’nin sürdürülebilir büyüme, siyasi-ekonomik istikrarı ile hayranlık uyandırdığını, Türkiye’nin ekonomideki başarısının Avrupa’nın, Ortadoğu’nun başarısı olduğunu ifade etti ve şunu net bir şekilde söyledi 'Bundan sonra ne yapıyorsanız yapmaya devam edin'. Bu Türkiye’nin ne kadar doğru yolda olduğunun uluslararası yatırımcılar tarafından da tescilidir. Türkiye’de yatırımları bulunmayan şirket CEO’ları ise Türkiye’de yatırım yapma planları olduğunu, yatırım yapma planlamasında Türkiye’nin ekonomik ve siyasi istikrarının önemli rol oynadığını belirtti. FCC, Gas Natural ve Red Electrica firmalarının CEO’ları önümüzdeki dönemde Türkiye’ye yatırım yapacaklarını ifade etti. FCC, İnşaat, müteahhitlik; Gas Natural, Gaz, enerji, elektrik dağıtım ve Red Electrica Enerji alanlarında faaliyet gösteriyor. Yeni yatırım planlayan bu 3 firmanın toplam ciroları 18 milyar Euro’yu aşkın ve yaklaşık 110 bin kişiye istihdam sağlıyorlar. İspanya’da CEO’larla yaptığımız görüşme net bir şekilde şunu gösterdi, ‘Türkiye ekonomisi doğru rotada, doğru yolda ilerlemekte’. İspanyol firmalarının gösterdiği ilgi de bunun kanıtı."(GOK/SS)