Dün Almanya genelinde Birleşik Hizmet Sendikası (Die Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft -Ver.di) ile Demiryolu ve Taşımacılık Sendikası (Eisenbahn- und Verkehrsgewerkschaft- EVG), kamu sektöründe ve demiryolunda yaşanan toplu iş sözleşmesi anlaşmazlığı nedeniyle son 31 yılın en büyük uyarı grevi için çağrı yapmıştı.

Uyarı grevinin başlaması ile Demiryolları, tüm uzun mesafe trafiğini askıya aldı ve yerel ulaşımda şehirler arası seferler iptal edildi. Limanlarda da gemi trafiği durdu. Başkent Berlin dışında tüm büyük havalimanlarında uyarı grevine gidildi. 

Almanya genelinde 350 yerde iş bırakıldığını açıklayan EVG Genel Başkanı Martin Burkert, uzlaşma sağlanamaması halinde grevlerin önümüzdeki hafta da yapılabileceği uyarısında bulundu. Otobüs şoförleri ya da müşteri hizmetlerinde çalışanların brüt maaşının 2 bin 100 Euro ile 2 bin 400 Euro arasında olduğunu belirten Burkert, zam yapılması gerektiğine dikkati çekti.

"Komşumuz bağışladı. Hac’ca gittik" mahkemeden döndü "Komşumuz bağışladı. Hac’ca gittik" mahkemeden döndü

AYLIK 650 EURO DAHA FAZLA ÜCRET TALEBİ

Demiryolu ve Taşımacılık Sendikası (EVG), Almanya'daki enflasyonu da dikkate alarak bir yıllık süre için toplam yüzde 12 oranında artışı ile işçilere ayda 650 Euro daha fazla ücret talep ediyor.

Öte yandan Birleşik Hizmet Sendikası Ver.di ise, yüzde 10.5 ve ayda en az 500 Euro daha fazla ücret talep ediyor.

İşçilerin talebini 'abartılı' bulduğunu her fırsatta açıklayan Deutsche Bahn yönetimi ise önümüzdeki 27 aylık süre için yüzde 5 zam ve artan enflasyon nedeniyle vergiden muaf tek seferlik 2 bin 500 Euro ödeme öneriyor.