Almanya'da Birleşik Hizmetler Sendikası Ver.di’nin çağrısı üzerine gerçekleştirilen grevler, 6 eyalette yerel otobüs ve demiryolu hizmetlerinde aksamaların yaşanmasına neden oldu.

Öte yandan aynı gün Fridays for Future çevre örgütünün de birçok şehirde yaptığı yürüyüşler şehir ulaşımının durmasına neden oldu. Çevreciler yaklaşık 200 şehirde aynı anda gösteriye başladı.

Ülke genelinde gerçekleşen grevler Hessen, Kuzey Ren-Vestfalya, Baden-Württemberg, Saksonya, Aşağı Saksonya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde yaşamı felç etti. Grevlerin asıl odak noktasını Ruhr bölgesi ve Rheinland oluşturdu.

DJV, gazetecilerin ekipmanlarına el koyan İsrail'i eleştirdi DJV, gazetecilerin ekipmanlarına el koyan İsrail'i eleştirdi

Ver.di’nin toplu sözleşme görüşmeleri federal ve eyaletler düzeyinde çalışan yaklaşık 2.5 milyon çalışanı ilgilendiriyor. Ocak ayında başlayan müzakerelerden henüz bir sonuç alınamadı. Ver.di ve memur sendikası yüzde 10.5 daha fazla gelir ve ayda en az 500 Euro daha fazla ücret talep ediyor. İşverenlerin teklifine rağmen geçen hafta yapılan ikinci tur görüşmelerde de anlaşma sağlanamadı. Belirleyici üçüncü turun mart ayı sonunda yapılması planlanıyor. Mart ayındaki görüşme öncesi uyarı grevine giden Ver.di lideri Frank Werneke, bir ilerleme sağlanamaması halinde düzenli grev oylamasının gündemde olduğunu söyledi.