Almanya'da havalimanlarında ücret anlaşmazlığı konusunda şimdiye kadar yapılan beş tur müzakereden bir sonuç çıkmadı ve yeniden grev başladı.

Tarihi dibe vuruş: AB iltica reformunu onayladı Tarihi dibe vuruş: AB iltica reformunu onayladı

Birleşik Hizmetler Sendikası Ver.di, fazla mesainin ilk saatinden itibaren daha hızlı fazla mesai primleriyle birlikte 12 aylık bir dönem için 2.80 Euro’luk bir saat ücreti artışı talep ediyor.

Federal Havacılık Güvenliği Şirketleri Birliği (BDLS) işverenleri ise 24 aylık bir dönem için üç aşamada 2.70 Euro teklif etti. BDLS baş müzakerecisi Frank Haindl, bunun enflasyonu telafi etmenin yanı sıra reel ücretlerde de bir artış anlamına geldiğini açıkladı. Altıncı müzakere 20 Mart’ta gerçekleşecek. ver.di müzakerecisi Wolfgang Pieper’e göre çalışanlar, işverenler üzerindeki baskıyı artırmaya hazır. Bu da grevlerin uzayabileceği anlamına geliyor.

HAMBURG VE HANNOVER'DE GREV

Ver.di sendikası, Almanya'daki birçok havaalanındaki havacılık güvenlik personelini bugün ve Cuma günü greve gitmeye çağırdı. Hamburg'daki tüm kalkışlar bugün iptal edildi ve diğerlerinin yanı sıra Cuma günü Hannover havaalanı da etkilenecek.

Bugün Hamburg Havalimanı'na tüm kalkışlar ve çok sayıda varış iptal edildi. Çünkü hizmet sendikası Ver.di havacılık sektöründe grevlerine devam ediyor. Almanya'nın çeşitli havalimanlarındaki havacılık güvenlik personelini gün boyu grev yapmaya çağırdı. Hamburg Havalimanı'nda yolcu taraması, kişi ve eşya taraması, kargo taraması ve hizmet alanlarında çalışan çalışanların da çalışmayı bırakması gerekiyor. Çarşamba akşamı başlayan grevin bugün saat 22.00'ye kadar sürmesi bekleniyor. 

Hamburg Havalimanı bugün tüm kalkışları iptal etti
Hamburg Havaalanı bu nedenle yolculu tüm kalkışları iptal etti. Havaalanı Salı akşamı, planlanan 141 kalkışın etkilendiğini duyurdu. Yolculardan havayolu şirketleri ile iletişime geçmeleri ve havalimanına gelmemeleri istendi. Ayrıca grevin etkilerinin Cuma günü ve dolayısıyla Hamburg'daki tatilin başlangıcında da hissedileceği varsayılabilir.