Almanya'da Tren Makinistler Sendikası GDL’nin talebi olan haftalık 35 saat konusunda anlaşma sağlandı.

Anlaşma kapsamında sendikalı çalışanlara iki aşamada 420 Euro’luk bir ücret artışı ile mart ayından itibaren iki aşamada 2 bin 850 Euro’luk bir enflasyon telafi primi ödenecek. Yapılan toplu sözleşme 26 ay süreyle geçerli olacak ve bu sırada grev gündeme gelmeyecek.

Toplu sözleşme kapsamında Alman Tren Makinistler Sendikası GDL’nin ücret ve maaşlar aynı kalırken vardiyalı işçilerin haftalık çalışma saatlerinin 38 saatten 35 saate indirilmesi talebi kabul edildi.

İşveren konumundaki DB, önceki görüşmelerde, 2028 yılına kadar iki aşamada tam ücret telafisi ile 36 saati kabul etmeye hazır olduğunu açıklamıştı. Ancak GDL Başkanı Claus Weselsky bu teklifi reddetmişti. Bu konuda sağlanan uzlaşma kapsamında çalışma saatlerinin kademeli olarak azaltılması kararlaştırıldı. Buna göre bir ‘çalışma süresi planı’ oluşturulacak ve bu kapsamda çalışanların 2029 yılına kadar her yıl tam ücret karşılığında çalışma saatlerini azaltmalarına olanak tanınacak.

TÜDAY'dan açıklama: Aşırı sağcı Ülkü Ocakları yasaklansın! TÜDAY'dan açıklama: Aşırı sağcı Ülkü Ocakları yasaklansın!

ÇALIŞMA SAATİ KADEMELİ OLARAK DÜŞECEK

Anlaşmaya göre çalışma saati süresi 2026 yılının başında otomatik olarak 37 saate düşürülecek. Bu durumda 40 saat çalışmak isteyenler yaklaşık yüzde 2.7 daha fazla ücret karşılığında bunu yapabilecek. 2027 yılından itibaren haftalık çalışma süresinin 36 saate, 2028 yılından itibaren 35.5 saate ve 2029 yılından itibaren de 35 saate indirilmesi planlanıyor. Ancak bu azaltmalar otomatik gerçekleşmeyecek, sadece çalışanların talebi üzerine isteğe bağlı olacak.