Almanya’da düşük aylık alan emeklilerin gelirleri yeniden belirleniyor. Bir emeklinin aylığı ne kadar az olursa olsun, Temel Gelir Güvenliği Yasası (Grundsicherung) gereği maaşı 853 Euro’ya tamamlanacak. Bu yasa, en çok ülkedeki Türkiye kökenli emeklileri sevindirecek.

Türkiye kökenli emeklilerin çoğu bu yasayı bilmiyor ve başvurmadıkları için daha düşük aylıklarla geçinmeye çalışıyorlar.

Almanya’da 2023’ün başından beri yürürlükte olan yasa, yılın ikinci yarısından itibaren emekliler için güncellenip yoğun olarak uygulanmaya başlandı. Türk emeklilerin başvurmadan geçirdiği her geçen ay, aleyhine çalışmış olacak ve hak kaybı oluşacak. Bunun için bir an önce başvurmak gerekiyor.

YÜZDE 40’I KİRAYA GİDİYORSA

Düşük maaşlı emekli, eğer maaşının yüzde 40’ını kira olarak ödüyorsa, 370 Euro’ya kadar kira yardımı alabiliyor. Bu kural, 2023’e kadar yüzde 50 olarak uygulanıyordu. Yüzde 40’a düşürülmesi, bir çok emeklinin elini rahatlattı. Bunun için belediyelere başvurmak gerekiyor. Emekli kişinin aylığı 853 Euro’nun altında ise, „Grundsicherung“dan yararlanmak için sosyal yardım dairelerine başvurarak, kalan kısmı sosyal yardım olarak alabiliyor.

VERGİ DIŞI BIRAKILAN BÖLÜM
Emekli kişi, çalışmışığı ve prim ödemişliği az ise, yine 251 Euro’luk gelirini vergi dışı bırakabiliyor. Ayrıca evcil hayvan besliyorsa, 120 Euro’luk vergiden muaf tutuluyor. Yıllık olarak, vergi dilimi 9700 Euro’nun altında olduğundan ek vergi de vermiyor.

Büfede yangın: Üç kişi öldü, ikisi ağır 16 kişi yaralandı Büfede yangın: Üç kişi öldü, ikisi ağır 16 kişi yaralandı

Almanya ortalamasında, tam aylık bağlanan erkek emeklilerin aylıkları 1.850 Euro’yu; kadınlarınki ise yaklaşık 1450 Euro’yu buluyor. Türkiye kökenli emeklilerin aylıkları ise genellikle daha düşük oluyor.

TÜRKİYE KÖKENLİ EMEKLİLER NE YAPMALI?

Düşük aylıklı Türkiye kökenli emeklilerin „853 Euro Yasası“ da olarak bilinen Grundsicherung’dan yararlanmaları için sosyal yardım dairelerine, ayrıca kira yardımından yararlanmak için belediyelere mutlaka başvurması gerekiyor. Bunun için emekli maaşını, Emeklilik Kasası’ndan çalıştığı yılları gösteren kağıtları götürmek yeterli. Orada form doldurup başvuru yapılacak.

EV SAHİBİNE DE DESTEK VAR

Ev sahibi olan emeklilere de, „borç ödeme desteği“ veriliyor. Ev taksitlerinin geri ödemeleri, konut maliyeti olarak muhasebeleştiriliyor ve emekliye büyük bir vergi desteği sağlanıyor.

Ayrıca huzurevinde kalan Türkler’e de, Grundsicherung gereği en az 853 Euro aylık bağlanacak. Daha doğrusu düşük emekli aylıkları 853 Euro’ya tamamlanacak. Huzurevi ve bakım hizmetleri ise yine devlet tarafından karşılanacak.