BSW: Almanya'da sosyal yardım alan emekli sayısı arttı BSW: Almanya'da sosyal yardım alan emekli sayısı arttı

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada taslakta, araç içinde sigara içilmesi durumunda, doğmamış çocukların ve reşit olmayanların pasif içicilik tehlikesinden korunamayacağı belirtildi.

Yasa değişikliğiyle birlikte özellikle ‘savunmasız insan grubunun’ pasif içiciliğe karşı koruması amaçlanıyor. Planlanan yasak, tütün sigaraları, e-sigaralar, ısıtılmış tütün ürünleri ve esrar için geçerli olacak.

Federal Sağlık Bakanlığı’nın yasa taslağında araç içinde sigara içilmesinin tehlikelerine dikkat çekildi. Taslakta, “Bir sigara içmek bile araçtaki tütün dumanı partiküllerinin konsantrasyonunu hızla artırır. Küçük alan hacmi nedeniyle, bir araçta dumana maruz kalma oranı son derece yüksektir ve sigara içmeden tütün dumanını solumak bile ciddi hastalıklara ve hatta ölümlere neden olabilir. Olası hastalıklar arasında koroner kalp hastalığı, felç veya kronik akciğer hastalığı yer almaktadır” denildi.

Ani bebek ölümü sendromu riskinin de yer aldığı ifade edilen taslakta, araştırmaların, pasif içicilik ile akciğer kanseri arasında da bir bağlantı olduğunu gösterdiğine dikkat çekildi. Ancak taslakla ilgili olarak henüz diğer tüm bakanlıklarla mutabakata varılmadı. Bu nedenle planlanan düzenlemelerde değişiklikler olabileceği kaydedildi.