Yoksulluk sınırı, hanehalkı gelirine göre belirlenirken, geçen yıl 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırı net 2 bin 625 Euro olarak baz alındı.

Alman turizm şirketi FTI iflas başvurusunda bulundu Alman turizm şirketi FTI iflas başvurusunda bulundu

Almanya'da İstatistik Dairesi’nden yapılan açıklamada, yoksullukla mücadele eden çocukların oranlarının, ebeveynlerin eğitim düzeyi ile yakından ilişkili olduğuna vurgu yapıldı. Açıklamada, “Düşük mesleki nitelikleri olan ebeveynlerin çocuklarının yaklaşık yüzde 38’i yoksulluktan etkilendi. Ebeveynlerin daha yüksek bir okul ve meslek eğitimi aldığı durumlarda, çocukların yoksulluk sınırının altına düşme riski de önemli ölçüde azalıyor. Örneğin, ebeveynlerinin ustalık unvanına veya tamamlanmış bir üniversite eğitimine sahip olduğu durumlarda, sadece yüzde 6.7 oranında çocuk ve genç yoksulluk tehdidi altında bulunuyor” denildi.

DW Türkçe’nin haberine göre, çocuk ve gençlerde yoksulluk sınırında Almanya, AB ülkeleri arasında alt orta sıralarda yer aldı. Slovenya, Çekya ve Danimarka gibi AB ülkelerinin üçte ikisinde 18 yaş altı yoksulluk riski nüfusa göre Almanya’dan yaklaşık yarı yarıya daha düşük olarak saptandı. Aynı oran, Romanya, Bulgaristan ve İspanya gibi ülkelerde ise daha yüksek tespit edildi. Toplamda, 2022 yılında AB genelinde yaklaşık 20 milyon çocuk ve genç yoksulluk veya sosyal dışlanma riski altında yaşam sürdü.