42 yıllık Türkçe öğretmeni Hakkı Çimen ve 30 kişilik ekibiyle 3 yıldan beri başlatılan azimli bir çalışma sonunda Alman okullarında Zazaca ana dil derslerinin verilmesini NRW Eyalet Hükümeti Eğitim Bakanlığı onayladı ve ilk ders verilmeye başlandı.

İlk olarak Duisburg'ta dersbaşı yapan ilk ve ortaokul öğrencileri ana dili Zazaca dersine katılmanın heyecanını yaşadılar.

TARİHTE BİR İLK

Almanya'da yaklaşık 3 yüz bin Zazaca konuşan göçmenin yaşadığına dikkat çeken Zazaca ana dil dersi öğretmeni Hakkı Çimen, emeği geçen herkese teşekkür ederek heyecanını bizimle şu şekilde paylaştı:

„Alman eğitim sisteminde Zazaca'nın ana dil dersi olarak verilmesi fikrini 2015 yılında dillendirdik. Daha sonra Duisburg ve Çevresi Zaza Velileri Derneğini kurduk. Bu işe gönül vermiş insanlarımızda kurduğumuz kadroyla çalışmalarımızı sürdürdük. Daha sonra Tunceli Üniversitesi Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün bilimsel desteğini aldık. Dr. Zülfü Selcan'ın katkıları bize güç verdi. Çalışmalarımızı NRW Eyaleti Eğitim Bakanlığı'na taşıdık. Buradaki en büyük rehberimiz SPD Milletvekili Serdar Yüksel oldu. Tarihte bir ilk oldu ve Alman eğitim sisteminde Zazaca ana dil dersi olarak kabul edildi.“

DUİSBURG'TA 4 OKULDA BAŞLADI

İlk önce NRW Eyaleti'nde daha sonra Almanya geneline yayılacaklarını belirten Hakkı Çimen kendi hazırladığı ders kitaplarıyla ders başı yaptığına vurgu yaparak, „Duisburg şehrinin 4 okulunda Zazaca Menşey Dersi (Herkunftssprahlicher Unterricht) başlaması bizi çok sevindirdi. 70´in üzerinde çocuğumuz Duisburg´da haftada 3 saat Zazaca dersi almaktadır. Ben Zazaca öğretmeni olarak anne, baba ve çocuklarda büyük bir ilgi ve sevinç gözlemlemekteyim. Velilerimiz, çocukları derslere getirme ve alma işinde bibirlerine karşı büyük bir yardımlaşma içerisindedirler. Zazaca derslerinin oturması için insanlarımız özveride bulunmaktadırlar.“ dedi.

ZAZACA DERSLERİNİN VERİLMEKTE OLDUĞU OKULLAR, GÜNLER VE SAATLERİ:

SALI GÜNLERİ :

1., 2., 3. 4. sınıflar için GGS Sternstraße 76, 47179 Duisburg adresindeki okulda 11.30 ile 13.45 arası 3 saat
5.,6.,7.,8.,9. ve 10. sınıflar için Bekerlohstraße 81, 47179 Duisburg adresindeki Kopernikus Gymnasium´da, saat 14.15 ile 16.30 arası 3 saat Zazaca dersleri yapılacaktır.

ÇARŞAMBA GÜNLERİ :

1., 2., 3. 4. sınıflar için GGS Klosterstr., 47051 Duisburg adresindeki okulda 13.15 ile 15.30 arası 3 saat
5.,6.,7.,8.,9. ve 10. sınıflar için Mainstr., 47179 Duisburg adresindeki Landfermann Gymnasium´da, saat 16.15 ile 18.00 arası 3 saat Zazaca dersleri yapılacaktır.

Metin ES / DUİSBURG