Dört çocuk babası Ali Rıza Alkaya, uzun senelerdir Aşağı Saksonya eyaletinin başkenti Hannover'e bağlı Salzgitter şehrinde yaşıyordu. 1970'li yıllardan bu yana Almanya'da olan Alkaya'nın beklenmeyen vefatının, sevenlerini yasa boğduğu öğrenildi.

Çevresinde siyasal ve toplumsal gelişmelere karşı duyarlılığı ile tanınan Ali Rıza Alkaya için, dün saat 11.00 de Salzgitter Cemevi'nde bir tören düzenlendi. Dede, kitleden helallik aldı.

Anısına lokma dağıtılmasından sonra, Lebenstedt mezarlığında yoğun katılımlı gerçekleşen cenaze töreni sırasında duygu dolu sahneler yaşandı.

Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin'i devlet olarak tanıyacak Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin'i devlet olarak tanıyacak

Ailesinin ve sevenlerinin 'Seni unutmayacağız!' çığlığı yürek burktu.

İş günü olmasına rağmen Almanya'nın değişik şehirlerinden gelen yoldaşları ile Cemevi kitlesi ve demokratik çevrelerden çok sayıda kişinin tören için mezarlıkta bir araya gelmesi dikkat çekti.

TABUTUN ÜSTÜNE ORAK ÇEKİŞ FİGÜRLÜ BAYRAK KONULDU

Aslen Sivas-Kangallı olan Ali Rıza Alkaya'nın vasiyeti, mücadele arkadaşları tarafından yerine getirilerek, tabutun üstüne orak çekiç figürlü bayrak konuldu.

Anısına bir dakikalık saygı duruşu sonrası, Alkaya'nın sevdiği 'Ulaş'a Ağıt' türküsü söylendi.

Konuşmalar ve topluca söylenen türküler sonrası mezarına kırmızı karanfiller bırakılan Ali Rıza Alkaya, sessizce sonsuzluğa uğurlandı. (Fotoğraflar: H. Demirbağ)