Saldırıları "insani ve demokratik değerlere meydan okuma" olarak nitelendiren Albanese, uluslararası toplumu İsrail'in eylemlerini durdurmaya çağırdı.

Saldırıları "insani ve demokratik değerlere meydan okuma" olarak değerlendiren Albanese, uluslararası toplumu İsrail'in eylemlerini durdurmaya çağırdı. Gazze'deki ölüm ve yıkımın yanı sıra artan protestolar da dikkat çekiyor.

Ateşkes taslağındaki 'sürdürülebilir sükunet' ifadesi nedir? Ateşkes taslağındaki 'sürdürülebilir sükunet' ifadesi nedir?

Tunus'ta düzenlenen Mağrib Maşrik Forumu'nda konuşan Filistin Özel Raportörü Albanese, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden saldırılarını, "insani ve demokratik değerlere yönelik açık bir meydan okuma" olarak nitelendirdi. Albanese, "Gazze'de yaşananları nasıl görmezden gelebiliriz? Bu bir trajedi." ifadelerini kullandı.

Albanese, Gazze'deki insan hakları ihlallerine dikkat çekerek, İsrail'in yaklaşık 15 bini çocuk olmak üzere 35 bin insanı öldürdüğünü ve bu saldırılarının aynı zamanda işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria'daki tüm Filistinlilerden intikam almayı hedeflediğini belirtti.

Uluslararası topluma İsrail'in saldırılarını durdurma çağrısında bulunan Albanese, "Gazze'de yaşananlar bir savaş değil, bunun açıkça bir soykırım olduğunu söylemek gerekir. Batılı ülkeler soykırım kelimesinin kullanılmasından rahatsız olsalar da, Gazze'deki soykırım Holokost'u çağrıştırıyor." dedi.

Albanese ayrıca İsrail'in Gazze'deki saldırılarına karşı düzenlenen protestolara da değinerek, "Dünya çapında bu zulmü durdurmak için harekete geçen ve kampüslerde eylem yaparak sistemleri sarsan öğrenci hareketlerini desteklemeliyiz." şeklinde konuştu.