Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili adayı Ahmet Şık'ın dün bir seçmenle sohbeti Twitter'da paylaşılmış, o video yurt içi ve yurt dışında sosyal medya platformlarında gündem olmuştu.

Bir seçmenle yaptığı sohbette Ahmet Şık, seçmenin “O kadar sert ve sekter var ki HDP'de” sözleri sonrası Şık, “Hala var, bak Selahattin bugün canımıza okumuş. Güya aynı ittifaktayız. Yapan da Selahattin. Selahattin'i çıkar HDP'den ortada HDP kalmıyor” ifadelerini kullanıyor.

Eski HDP Şırnek Milletvekili Hasip Kaplan'ın “HDP'nin başına bir Türk geçmesin” ifadelerini hatırlatan seçmen Ahmet Şık'tan “Ben de bundan rahatsızım zaten. Yeterince Türk faşist var, bir de Kürt faşistlerle uğraşamam” cevabı alıyor.

Şık'ın bu ifadelerinin sosyal medyada HDP'liler tarafından eleştirilmesinin ardından gece yarısı Şık ve TİP'den açıklama geldi.

Ahmet Şık, "Fikrimi, kastımı ve duygumu yansıtmayan bu sözler nedeniyle kırdığım tüm HDP’li dostlarımdan ve Kürt halkından, TİP’li yoldaşlarımdan içtenlikle özür diliyorum" dedi.

Bir açıklama da TİP'ten geldi.

TİP'TEN AÇIKLAMA: KASTINI AŞAN İFADELER

TİP'in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Şık'ın sözlerinin partinin görüşlerini yansıtmadığı belirtildi.

"İstanbul Milletvekilimiz Ahmet Şık’ın bugün kamuoyuna yansıyan sözleri partimizin görüşlerini yansıtmadığı gibi vekilimizin bugüne dek koruduğu mücadele kimliği açısından da talihsiz ve kastını aşan ifadeler içermektedir" denilen açıklama şöyle devam etti:

"Bu sebeple, başta HDP’li dostlarımız olmak üzere ittifak güçlerimizden, Kürt halkından, sol kamuoyundan ve tüm yurttaşlarımızdan özür diliyoruz. Barış ve kardeşlik için sürdürdüğümüz mücadeleden ve dayanışmamızdan asla vazgeçmeyeceğiz." 

VİDEODAKİ KİŞİDEN AÇIKLAMA: “AHMET ŞIK’I HARCAYAMAZSINIZ”

Şık’la sohbet eden isim olduğunu açıklayan Gökhan Soylu ise bir paylaşım yaptı. Paylaşım şöyle:

“Sohbetin diğer tarafı benim, Hdp'ye oy vereceğimi söyledim ve üzerine gerçekleşen dostane bir sohbetti. Şık, Demirtaş ve Hdp üzerine tek kötü kelime de etmedi. Bu düşmanca ve kompleksli tutumunu HDP seçmeni derhal bırakmalı.

Kimse kusura bakmasın da Altan Tan'ı, Ayhan Bilgen gibi isimlere göğsünü siper eden HDP içindeki bu tabanın Ahmet Şık gibi bir adamı hunharca harcamasına da izin vermem.

Bugün Ahmet Şık hakkında yapılan şu hoyratça tutum,orada bahsettiğim sekter ve saldırganca söylemlere giriyordu. O da dostane şekilde "Demirtaş bile" (o bizim ortağımız dostumuz) diye cümle kuruyor. Faşizme karşı verilen ortak mücadeleyi 5 trolün sloganlarıyla harcamak korkunç.

ÇYDD: "Laik devlette şeriat savunuculuğu yapılamaz" ÇYDD: "Laik devlette şeriat savunuculuğu yapılamaz"

Kürt faşistleri kelimesinden alınanlar Türk faşisti diyince Türklerin içindeki belli bir kesim kastedilirken Kürt faşistleri diye bahsedince nasıl tüm Kürtler kastediliyor oluyor? Hala Şık'ta milliyetçilik sorgulamak için gerçekten deli olmak lazım.”

DEMİRTAŞ'TAN YANIT GELDİ

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından, Ahmet Şık’ın partisine yönelik tepki çeken “Selahattin'i çıkar HDP'den ortada HDP kalmıyor” ifadesine yanıt verdi.

Demirtaş, HDP'den milletvekili seçildikten sonra istifa eden, bir süre bağımsız kalmasının ardından TİP'e katılan Ahmet Şık'a yanıt verirken, parti değiştirmeye karşı çıkan konuşmasının videosunu da paylaştı. 

Demirtaş paylaştığı videoda “Doğru çözüm önerilerini anlattığım için yani HDP’yi anlattığım için ben varım. Yoksa başka partinin başında olunca ben aynı ben olmam. Bu kişiyle bağlantılı değil. Doğru ilkeleri anlatmakla ilgili mevzudur. Kaldı ki biz futbolcu değiliz, şu partiden bu partiye transfer olacak kişiler de değiliz. Ben bu partiyle siyasete doğdum ömrümün sonuna kadar da bu partide var olacağım” sözlerini hatırlatarak, şunları yazdı:

“Seçime 14 gün var. Kim ne derse desin, dikkatimizi asla dağıtmadan işimize bakalım. Halkımıza zafer sözümüz var, önce bunu yerine getirelim. Ve Selahattin'den HDP'yi çıkarsan geriye pek bir şey kalmaz. An serkeftin an serkeftin.”

NE OLMUŞTU?

Ahmet Şık ile sohbeti yapanın kendisi olduğunu açıklayan Gökhan Soylu’nun “O kadar sert ve sekter biri vardı ki HDP tabanında” demesi üzerine Şık, “Hâlâ var. Bak Selahattin (Demirtaş) bugün canımızı okumuş, güya aynı ittifaktayız. Yapan da Selahattin… Selahattin’i çıkar HDP’den, ortada HDP kalmıyor” dedi. 

Sohbetin devamında diyalog şöyle gelişti:

“Gökhan Soylu: Hasip Kaplan, Sırrı Süreyya Önder’e “Sakın bir Türk’ü bu partinin başına geçirmeyin” demiş adam. Böyle bir dinamik de var ortada.

Ahmet Şık: Maalesef. Ben de bundan rahatsızım zaten. Bu ülkenin Türk faşisti var, bir de Kürt faşistiyle uğraşamam. Bu kadar.”

Gökhan Soylu, videoya yansıyan sohbetin 15 Nisan’da yapıldığını sosyal medya hesabında açıkladı. 15 Nisan günü Demirtaş bir tweet atarak yurttaşların oylarını ‘gönlündeki partiye’ değil milletvekili çıkarabilecek partilere vermeleri gerektiğini belirtmişti. Demirtaş şu ifadeleri kullanmıştı: 

“Merhaba, Aklındaki, gönlündeki partiye oy vermek için çok haklı nedenlerin olduğundan eminim. Ama senin oyunla milletvekili çıkarılmazsa bunun çok ağır sonuçları olacak. Lütfen akılcı olanda birleşelim. Oyunu, milletvekili çıkarabilecek partilere ver lütfen.

Milletvekili kazandırmayan her oy, Erdoğan’a yarayacak. Oy verdiğin parti milletvekili çıkaramazsa kendi elinle kendi geleceğini karartmış olacaksın. Yani şakası yok: Ya tam diktatörlük ya da demokrasi. Bildiğini biliyorum, yine de vurgulamak istedim. Selam, sevgilerimle.”

Demirtaş’ın bu ifadeleri ayrı listeyle seçime giren TİP’e oy verilmemesi bunun yerine oyların Yeşil Sol Parti’ye verilmesi çağrısı olarak yorumlanmıştı. Şık’ın aynı gün “Bak Selahattin bugün canımıza okumuş, güya aynı ittifaktayız” ifadeleri de Demirtaş’ın bu çağrısına yanıt olarak değerlendirildi.