AB ülkelerindeki karayolu trafik kanununda değişiklik öngören tasarının hayata geçmesi halinde birçok sürücü için önemli ölçüde zorluklar yaşanacak.

Avrupa Parlamentosu Ulaştırma ve Turizm Komitesi’nde ele alınan ve yasalaşması öngörülen tasarıda yer alan en önemli değişiklik ise yaş gruplarına göre kademeli hız sınırları getirilmesi.

Erdoğan TOGG hediye etmişti: 250 milyon Euro kaptırdı Erdoğan TOGG hediye etmişti: 250 milyon Euro kaptırdı

Tasarıda ehliyeti yeni alan sürücüler için 90 km/s hız sınırı var. Tasarı yasalaşırsa acemi sürücülerin bazı otoyollara çıkması veya otoyolda araçları sollaması olanaksız hale gelecek veya bunu yapanlara ağır para cezaları verilecek

Öte yandan yeni sürücüler için ehliyetlerin deneme süresinden sonra bir sürüş testi yapmaları da istenecek. Acemi şoförleri çok yakından etkileyecek bir başka düzenleme ise gece sürüş yasağı. Taslağa göre acemilerin gece yarısından sabah 06.00’ya kadar araç kullanması kısıtlanacak.

Tasarıda yaşlılara yönelik kısıtlamalar ise şöyle: Ehliyetler, 60 yaşından büyükler için 7 yıl, 70 yasından büyük olanlar için 5 yıl, 80 yaşından itibaren ise iki yıl geçerli olacak.