Orban: “Merkel döneminde Rusya'nın işgali asla olmazdı” Orban: “Merkel döneminde Rusya'nın işgali asla olmazdı”

Daha önce Londra Film Festivali direktörlüğü yapan Tuttle, 15-25 Şubat tarihleri arasında 74’üncüsü gerçekleşecek olan festivalin ardından nisan ayında görevine başlayacak.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşı olan Tuttle, görevi icra direktörü Mariette Rissenbeek ve sanat direktörü Carlo Chatrian’dan devralacak.

Rissenbeek ve Chatrian, 2019 yılında uzun süredir festival direktörlüğü görevini yürüten Dieter Kosslick’in yerine, dünyaca ünlü festivalin dümenine geçmişti. Almanya Kültür Bakanı Roth (Yeşiller), Rissenbeek’in geçen yıl sözleşmesini yenilememe kararının ardından festivalin tek kişi tarafından yönetilmesi gerektiğini söylemiş, bunun üzerine Chatrian da istifa edeceğini açıklamıştı.

Tuttle’ın sanatsal perspektifinden, net ve sağlam fikirlerinden etkilendiklerini belirten Roth, “Berlinale’yi çok başarılı bir geleceğe taşıyacak olan Tuttle hepimiz için kesinlikle doğru seçim” dedi. Berlinale, Cannes ve Venedik film festivalleri ile birlikte, Avrupa’nın en prestijli sinema organizasyonlarından biri olarak kabul ediliyor.