Türkiye'de Dönüşüm Yayınları tarafından 2019 yılında satışa sunulan “Bir çay da senden olsun“ kitabının yazarı Osman Uludağ tarafından yapılan yazılı açıklamada "Çetin Desde’ye isnat edilen “suç” suç değildir. Ayrıca isnat edilen “suç”un faili de değildir. Kitabı bastıran ve parayı yollayan kişi benim. Çetin, derhal serbest bırakılmalıdır!" ifadeleri dikkat çekti.

"Türkiye’de bir gazeteci daha gözaltına alındı: ÇETİN DESDE" başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Çetin, 12 Aralık 2022’de sabaha karşı kapısı kırılarak evinden alınıp gözaltına alındı. Avukatların dosyaya erişimi ve Çetin ile görüşmesine 24 saatliğine engel konuldu.

13 Aralık 2022’de avukatı eşliğinde Çetin’in ifadesi alındı. Avukatların verdiği bilgiye göre; iddia edilen “suç”u, “Bir Çay Da Senden Olsun” kitabının gelirinin bir bölümünün tutsaklara gönderilmesidir. Bu kitap hapishane koşullarını; tutsakların ifadelerine, mevcut yasalara, yasa hükmündeki kararnamelere, hapishane tüzüklerine dayanarak açıklayan bir kitaptır. Bu kitap benim tarafımdan çıkartılmıştır. Söz konusu iddia edilen “suç” ise 2019 Ekim ayında işlenmiştir. Toplam 5400 TL (O tarihte 857 €.-) 18 tutsağa kişi başı 250 TL (39 €.-)  olarak pay edilmiştir.

Çetin Desde, benden tutsaklara, tutsaklardan da bana gelen postaları karşılayan iş arkadaşımdır. Şu anda mektupların dışında, biri Kürtçe ve biri de Türkçe olmak üzere tutsak hikâyeleri yayınlama çalışması içindeydik.

Çetin henüz gözaltındadır, tutuklanıp tutuklanmayacağı ise 15 Aralık 2022 tarihindeki duruşmasında belli olacaktır." denildi.

Çetin Desde derhal serbest bırakılmalıdır açıklamasını yapan yazar Uludağ, "Çetin Desde’ye isnat edilen “suç” suç değildir. Ayrıca isnat edilen “suç”un faili de değildir. Kitabı bastıran ve parayı yollayan kişi benim. Çetin, derhal serbest bırakılmalıdır!" dedi.

Madımak Katliamı’nı anlatan belgesel film Avrupa'da Madımak Katliamı’nı anlatan belgesel film Avrupa'da