Temmuz ayında Avrupa Postası'na konuşan ve 'Sonunda sesimi kestiler!' diyen sürgün yazar Aslı Erdoğan, Almanya'nın başkenti Berlin'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na davet edildi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank- Walter Steinmeier'in ev sahipliği yapacağı 'sürgün' konulu etkinlikte, Frank Steinmeier'in yanında sürgün yazar Aslı Erdoğan'ın da bir konuşma yapacağı öğrenildi.

ASLI ERDOĞAN ALMAN CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA KONUŞMA YAPACAK

Almanya Cumhurbaşkanlığı internet sayfasında, Hitler faşizmi döneminde pek çok yazar, aydın ve sanatçının Almanya'dan kaçmak zorunda kaldığı belirtilerek, günümüzdeki Almanya'nın zulüm gören, sınır dışı edilen ve hayatlarından endişe edilen sanatçı ve aydınlara koruma sağladığına dikkat çekiliyor. 

Uuslararası alanda tanınan ve dünya genelinde birçok Edebiyat Ödülü sahibi sürgün yazar Aslı Erdoğan'ın konuşma yapacağı etkinliğe, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Romanya'da büyüyen Herta Müller, Sri Lanka doğumlu yazar, filozof ve ilahiyatçı Senthuran Varatharajah, 16 yılını Suriye hapishanelerinde geçirmiş Suriyeli yazar Yasin el-Haj Salih ile Ukraynalı deneme yazarı ve çevirmen Kateryna Mishchenko de katılacak.

Gecenin müzik programında ise, Alman Caz Ödülü ve Berlin Caz Ödülü sahibi şarkıcı, piyanist, orkestra şefi ve besteci Cymin Samawatie ile klarnetçi ve besteci Mona Matbou Riahi'nin konuklara müzik ziyafeti verecek.

Helikopter kazası: Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı öldü Helikopter kazası: Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı öldü

Bellevu Sarayı'nda bu akşam düzenelencek etkinliğe, SPD, Yeşiller ve FDP koalisyonunu oluşturan hükümet çevrelerinden de davetli konukların katılacağının beklendiği aktarıldı.