YAŞAM:
Liselilerden Van'a kütüphane
Liseli Genç Umut 14 Ocak Cumartesi günü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’nde Van'daki liseli kardeşlerine bir kütüphane kurmak için ‘kitabını al konsere gel’ diyerek bir dayanışma konseri düzenleyecek. Konsere gelenlerin bilet yerine Van’a gönderilmek üzere kitap getirmesi isteniyor. Toplanılan bu kitaplarla Van’daki bir liseye kütüphane inşa edilecek.

“AKP ne fiziki anlamda sağlam bir okul ne de psikolojik olarak eğitim almaya müsait bir öğrenci varken hiçbir şey olmamış gibi eğitime kaldığı yerden devam edilmesini istiyor” diyen liseliler, bu durumun yılsonunda Vanlı öğrencilerin sınavlarına da yansıyacağına ve eşitsizliği derinleştireceğine dikkat çekiyor. Liseli Genç Umut bu durum karşısında şunları söylüyor: “Ancak biz liseliler bu yaşananlara sessiz kalmıyoruz ve Van’daki liseli kardeşlerimizin yalnız olmadığını göstermek için bu dayanışma etkinliğini gerçekleştiriyoruz.”

Neden kitap?
Bu konserle aynı zamanda şovenizme karşı barışın ve kardeşliğin sesini yükseltmek istediklerini belirten liseliler, neden kitap kampanyası düzenledikleri sorusunu da şöyle yanıtlıyor:

“Liseliler olarak özellikle kitap toplamak istedik, çünkü kitap böyle sıkıntılı zamanlarda oradaki birçok liseli arkadaşımızın en yakın dostu olabilir ve içine girdikleri psikolojik yıkıntıdan bir nebze olsun çıkartabilir. Ayrıca liseliler olarak kütüphane kurmamızın bir diğer nedeni de liselilerin birbirlerine verebilecekleri en güzel hediye ve dayanışma göstergesi olarak değerlendirmemiz. İnanıyoruz ki kitaplarla kurulan bir dünya en ağır depremlerde dahi kolay kolay yıkılmaz. Ayrıca biz sürekli orada olmasak da gönderdiğimiz kitaplar Van'daki liseli arkadaşlarımızla bizim aramızda koparılmayacak bir bağ geliştirecek.”

Kampanyaya geniş destek
Liselilerin dayanışma konserinde Suavi, Onur Akın, Bandista, Mavi Göç ve Karapatlıcan herhangi bir ücret almadan sahne alacak. Cezmi Ersöz’ün de aralarında bulunduğu çok sayıdaki sanatçı ve mizah dergisi Leman da kampanyaya destek sunuyor.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Tarih Avcisi 7 yıl önce

TARİHTE YAKILAN EN BÜYÜK KÜTÜPHANELER !

İnsanlığa yapılan en büyük kötülük, insanlığın belleği ve bilinci olan kütüphaneleri yakmak ve ileri medeniyetlerle tarihî eserleri imha etmek olup; tarih bu tür sayısız câniliklerle doludur ! İşte yakılan kütüphanelerden birkaçı:

1) İRAN KÜTAPHANESİ (M.Ö.330): Çapulcu İskender ve askerleri tarafından yakılmıştır. Zerdüştlüğün 12 Bin manda derisine yazılmış olan Avesta adlı kutsal kitabı da buna dahildi !

2) SİBİLLİ YAZITLARI (MÖ.75): Apollon tarikatı rahipleri tarafından yok edildi !

3) İSKENDERİYE KÜTÜPHANESİ (MS.490): Romalılar tarafından yakılmıştır !

4) BAĞDAT KÜTÜPHANESİ (MS. 600ler): Halife Ömer, günlerce yakmayla bitmeyen yüzbinlerce kitabı yaktırma emri vermeden önce tarihe geçen şu talihsiz sözleri sarfetmişti: "Bu kitaplarda yazılanlar Kuranda varsa, onlara gerek yoktur; Kuranda yoksalar, o zaman da onlara gerek yoktur !.."

Tarihçi geçinen İslamcı-Osmanlıcı şarlatanlardan Murat Bardakçının da Halife Ömerin acımadan yaktırdığı Bağdat Kütüphanesinden kasten tek söz etmemesi onun ne kadar güvenilebilir bir kişi olduğuna delâlettir !..

Bağdat Kütüphanesi hakkında Ekşi Sözlük allâme(!)lerinin sadece birer paragraflık üç madde (entry) yazmaları, İTÜ Sözlükte ise tek bir kelime bile olmaması, Tarih ve insanlık bilince adına ne kadar acı bir sorumsuzluk ve cehalet örneği !..

5) CENGİZ HANIN YAKTIĞI KİTAPLAR (MS.13.YY.): Ele geçirdiği kentlerin ilk önce kütüphanelerini yaktırmıştır. 1260da acımadan yaktırdığı Bağdat Kütüphaneside bunlar arasındaydı !

6) İSTANBUL KÜTÜPHANESİ (MS.13.YY.): Haçlılar tarafından yakılmıştır.

7) ENDÜLÜS EMEVİ KÜTÜPHANESİ (MS.15.): İspanyollar tarafından yakılmıştır.

8) MAYA VE İNKA ELYAZMALARI (MS.16.YY.): İspanyollar tarafından yakılmıştır.

9) BERLİN KÜTÜPHANESİ ( MS. 1945): Rusların eline geçmesin diye Naziler tarafından yakılmıştır !

10) BAĞDAT KÜTÜPHANE ve TARİH MÜZESİ (9 Nisan 2003): binlerce yıllık 17 bin tarihî eser ve yüzbinlerce el yazması kitap, önce Amerikalı tarihî eser kaçakçıları, sonra da Bağdatlılar tarafından yağma ve talan edildikten sonra yakılmıştır !!!
*

TARİH AVCISI
28 Mart 2011
---------------------
Linkler:
http://forum.ufonet.be/viewtopic.php?f=22&t=7282
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0skenderiye_k%C3%BCt%C3%BCphanesi
http://www.elaziz.net/yazar/ramazan/
http://www.kesfetmekicinbak.com/kultur/others/00514/
http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=ba%C4%9Fdat%20k%C3%BCt%C3%BCphanesi

Metafizik kafa karışıklığına rağmen, okunmasında yarar olan bir yazı:
http://www.okurkitapligi.com/HaberDetay.aspx?HaberId=73

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner71

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner14

banner58

banner82

banner27

banner12

banner81

Almanya'da şiddet kurbanı Tuğçe Albayrak...
Almanya’da şiddet gören iki kızı korumak isterken hayatını kaybeden ve cesaret sembolü haline gelen Tuğçe...

Haberi Oku