Geçen hafta sonu Sol Parti Yürütme Kurulu, Wagenknecht’e Federal Meclis’teki görevinden vazgeçmesi çağrısında bulunmuştu. Oy birliğiyle alınan kararda “Sol’un geleceği Sahra Wagenknecht’siz bir gelecektir” denildi.

Wagenknecht’in rakip bir parti projesi kurmaktan kaçınması yönünde defalarca yapılan talebe ‘bugüne kadar’ uymadığı belirtildi.

Başta Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Amira Mohamed Ali parti yönetiminin kararını, “Bu karar hem büyük bir hata hem de dayanışma ve çeşitliliği ilke edinen Sol Parti’ye layık değil” diyerek eleştirdi.

Haftalık çıkan Der Spiegel dergisinin yer verdiği habere göre, Sol Parti eski Eş Başkanı Klaus Ernst ile Federal Meclis Grubu Genel Sekreteri Alexander Ulrich, Sahra Wagenkencht’in partide yeri olmadığı kararını oy birliğiyle alan yönetimi istifaya çağırdı. Ernst ve Ulrich, Sol Parti’nin Eş Başkanları Janine Wissler ve Martin Schirdewan’ı ‘partiyi bölmek ve itibarsızlaştırmakla’ suçladı.

Ernst ve Ulrich'in, “Bu yönetim başkalarının kurup bu düzeye getirdikleri Sol Parti’yi yok etmek istiyor. Oy birliğiyle böyle bir karar alan tüm yöneticiler derhal istifa etmeli” tepkisi dikkat çekti. 

Bundestag'da Türkiye kökenli Federal Meclis milletvekili Sevim Dağdelen de parti yönetiminin kararını sert bir dille eleştirdi. Böyle bir kararın partinin kendi kendini yok etmek istediği anlamına geldiğini belirten Dağdelen, “Bu karar, partiyi böleceği gibi itibarsızlaştıracak ve önemsizleştirecektir” dedi.

Sol Parti'yi yakından takip eden siyaset bilimcilerin ilk yorumlarına göre, Wagenknecht’in yeni bir parti kurması halinde Amira Mohamed Al, Sevim Dağdelen, Klaus Ernst ve Alexander Ulrich başta olmak üzere birçok Sol Parti’li politikacının Wagenknecht’in yanında yer alacağı ileri sürüldü.

Almanya: Öğretmenler seminerde bir araya geldi Almanya: Öğretmenler seminerde bir araya geldi

SOL PARTİ'YE RAKİP YENİ PARTİ Mİ KURACAK?
Janine Wissler ve Martin Schirdewan başkanlığındaki Sol Parti yönetimiyle anlaşmazlık içinde olan Wagenknecht, Sol Parti’ye rakip yeni bir parti kurmakla anılıyor. Ancak Wagenknecht henüz bu yönde karar vermediğini belirtti. Sol Parti yönetimi, yeni parti için Wagenknecht’in çevresinden insanları işe almak için somut girişimler olduğu suçlamasında da bulundu. Ancak Wagenknecht kimseye yaklaşmadığını tam tersine yeni bir parti isteyen yerel politikacılar ve Sol’un diğer üyelerinin kendisine yaklaştığını belirtti ve “Artık Sol’da herhangi bir umut görmüyorlar” dedi.