Almanya'nın Hamburg kentinde yaşayan bir kadın doktorun Mainz merkezli BioNTech'in ürettiği Covid-19 aşısının yan etkileri olduğu gerekçesi ile BioNTech şirketi aleyhine Hamburg Eyalet Mahkemesi'nde açtığı dava başlamadan iptal edildi.

Hamburg'da mahkeme sözcüsü Kai Wantzen, Hamburg'da yaşayan davacının avukatlarının geçtiğimiz Cuma günü mahkemenin iptali için başvuru yaptıklarını açıkladı. Avukatların açıklamasındaki "Büyük önem taşıyan davalarda aslında üç hakimin karar vermesi gerekir, ancak burada sadece bir hakim karar vermek istedi, bu nedenle hakimin taraflı olduğuna dair bir dilekçe verdik" ifadeleri dikkat çekti. Reddihakim talebi de içeren dilekçede duruşmanın önemine vurgu yapılarak iptali istendi.  Davacının avukatlarının bu talebi kabul görerek duruşma başlamadan iptal edildi.

Mahkemem binası önünde basına açıklamalarda bulunan davanın avukatları Marco Rogart ve Tobias Ulbrich reddihakim talebinde, davanın önemi nedeniyle bir yargıç yerine üç kişilk hakimlerden oluşan bir kurul tarafından karara bağlamasını istediler.

BioNTech'in avukatının iptal kararını önceden öğrenerek mahkemeye gelmediği görülürken, duruşma salonu dışında hemen tamamı Alman basınından çok sayıda gazetecinin yoğun ilgisi dikkat çekti.

Kadın doktorun avukatı Tobias Ulbrich konuya yönelik mahkeme öününde basına açıklama yaptı

Edinilen bilgiye göre Hamburg'da yaşayan orta yaşlardaki Alman kadın bir doktorun şikayeti sonucu açılan davanın ne zaman görüleceği ise belirtilmedi.

Doktor kadın vücudunun üst kısmında ağrı, kol ve bacaklarda şişlik, yorgunluk, uyku bozukluğu ve beyin sisi gibi semptomların ortaya çıktığını ileri sürerek, aşının neden olduğu bedensel zarar için 150 bin Euro tazminat talep etmişti.

İddiaları red eden BioNTech'in avukatlarının mahkemeye gelmemeleri iptal kararından önceden haberdar oldukları yorumuna yol açtı

İşte Ulrich ve Rogart Avukatlık bürosunun davanın iptal edilmesine yol açan itiraz dilekçeleri:

Sayın bayanlar veya baylar,

aşı üreticilere karşı, özellikle BioNTech´e karşı, 1000'den fazla müvekkilimiz var (Rogert ve Ulbrich hukuk bürosu).

150'den fazla vakada talep zaten dosyalanmıştır.

Hamburg Bölge Mahkemesi'nde görülen bir davada, bugün tarafsızlık talebinde bulunduk.

Büyük önem taşıyan davalarda aslında üç hakimin karar vermesi gerekir, ancak burada sadece bir hakim karar vermek istedi, bu nedenle hakimin taraflı olduğuna dair bir dilekçe verdik.

Özellikle önemli olmasının nedenleri:

  • Önemli konu/ temel anlami taşıması - birçok insanla iligili
  • tıbbi vaka ve ağır hasarlar  
  • medya iligisi büyük, zaten bu yüzden buradaki hakim yargıç odasının daha büyük odaya taşınmasına karar vermişti
  • daha hiç bir mahkeme BioNTeche karşı karar vermemiştir
  • onay prosedürleri ile yasal tartışma

Almanya'da birçok mahkeme paralel yargılamalarda üç hakimle karar vermektedir.

Alman turizm şirketi FTI iflas başvurusunda bulundu Alman turizm şirketi FTI iflas başvurusunda bulundu

Fakat Hamburg Bölge Mahkemesi'ndeki hakim tek başına karar vermek istiyor.

Ve: Paralel karar dikkate alınmadı: Köln bölge Mahkemesi olumlu sinyaller vermişti, yani oradaki davacının § 84 Arzneimittelgesetz´den (İlaç yasası) hakkı mümkün olduğunun işaretini vermişti („Schlüssig vorgetragen erscheinen demgegenüber Ansprüche aus § 84 AMG.“) - Burada henüz bir karar yok.

Fakat Hamburg Bölge Mahkemesi hakimi bu konuda duruşma öncesi herhangi bir bilgi vermemiştir.