MEHMET TANLI / ALMANYA

Almanya'nın çeşitli eyaletlerinde 8 üyesi bulunan Almanya Türk Öğretmen dernekleri Federasyonu (ATÖF), 4 derneğin ayrılma kararıyla yeni yıla ikiye bölünmüş olarak girecek.

ATÖF'ten ayrılan 4 derneği temsilen aralarında Bilge Yörenç, Orhan Güner, Ayla Erfidan ve Hikmet Cenger- Doğan imzalı ortak açıklamada gerekçeler sıralandı. 

ATÖF üyesi Aşağı Saksonya Türk Öğretmenler Birliği, Hamburg Türk Öğretmenler Derneği, Kuzey Ren Vestfalya Türk Öğretmenler Derneği , Rheinland-Pfalz/Saarland Türk Öğretmenler Derneği'nin üyelikten ayrıldığı açıklandı.

FEDERASYONDAN İSTEMEYEREK AYRILDIK

Ortak açıklamadaki "12.06.22 tarihinde genel kurula gitmiş olan federasyon, yeni seçilen eş başkanların yönetime geçememesiyle başlayan sorunlara ortak bir çözüm yolu bulamamıştır. Büyük emeklerle kurulan federasyonun kuruluş amaçlarına göre çalışmalarını sürdüremeyeceği kanaatine vardığımız için federasyondan istemeyerek ayrılma kararını almış bulunmaktayız." ifadeleri dikkat çekti.

Ayrılan derneklerin açıklamasındaki gerekçeler şu şekilde sıralandı:

-Genel kurul ve seçim tutanağının divanın üç üyesinden ikisinin (protokol yazıcısı, divan başkan yardımcısı) imzalamasına rağmen divan başkanının imzalamaması,

- Eski yönetimde bulunan 5 üyenin seçim evraklarını gasp ederek seçim iptali istemesi,

- Saymanın görevini genel kurula kadar yerine getirmeyip seçim sonrası üyelik aidatını ödememiş olan beş derneği konu ederek seçim iptaline destek vermesi,

- Eski yönetimin bazı üyelerinin bir derneğin seçim öncesi üyelik aidatını ödemediği iddiasıyla, 2/3 oy çoğunluğu olmadan derneğin üyelikten çıkarıldığını bildirmesi, fakat aynı durumda 4 derneğe farklı davranılması,

- Yazılı ve sözlü sorularımıza yanıt verilmemesi,

Sosyalist tiyatro Erwin Motor ile Avrupa Turnesi'nde Sosyalist tiyatro Erwin Motor ile Avrupa Turnesi'nde

- Dernek başkanlarının dahil olduğu WhatsApp grubundan, şahsi fikirlerini beyan eden üyelerin sebepsizce çıkarılması,

- Söz konusu iletişim ve sosyal medya gruplarında, bütün başkanların Admin olma isteğinin reddedilmesi,

- Çalışılamayacak kadar kötümser yaklaşımların çözüm odaklı ilerlemeyi engellemesi,

Ayrılan 4 derneğin açıklamasındaki "Yukarıda sıraladığımız sebepler kurumsal çalışmayı engelleyen ve demokrasiyi hiçe sayan unsurlardır." denildi.

YENİ OLUŞUM BAŞLATILDI

Dört farklı eyalette faaliyette bulunan öğretmen dernekleri olarak, öğretmen ve eğitimcilerin yer aldığı yeni bir oluşum ile eyaletler üstü eğitim alanında aktif çalışmalara başlayacağız.

- Eğitimde ayrımcılık politikalarına karşı diğer örgütlerle birlikte hareket etme,

-Fırsat eşitliğine destek,

-Çokdillilik ve Türkçenin okullarda yaygınlaştırma politikasına etki etmek,

- Öğretmen ve eğitimcilere yönelik geliştirme seminerleri organizesi,

- Öğretmen ve eğitmenlerin özlük hakları ile ilgili sorunlara çözüm bulmak.

[email protected]