Erdoğan TOGG hediye etmişti: 250 milyon Euro kaptırdı Erdoğan TOGG hediye etmişti: 250 milyon Euro kaptırdı

Frankfurt merkezli FAZ'in haberine göre, Sol Parti (Die Linke) federal milletvekili Gökay Akbulut, Türkiye’ye girerken üç saat gözaltına alındı .

Frankfurter Allgemeine‘den (FAZ) Anna Schiller'In haberine göre; olay 3 Ağustos’ta Antalya’da meydana geldi. Akbulut’un gözaltına alınmasından birkaç saat sonra Almanya'nın girişimi ile serbest bırakıldığı bildirildi.

Habere  göre, Akbulut, bir nöbetçi yargıcının önüne çıkarıldı ve Federal Meclis’in bir Alman üyesi olduğunu açıkladıktan sonra bir süre gözaltında tutuldu.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı’nın olaydan haberdar olduğu aktarıldı. Ankara’daki Almanya Büyükelçiliği ile Antalya’daki konsolosluğun milletvekili Akbulut’la “yakın temas halinde” olduğu açıklandı. Gözaltı hakkında bilgi aldıktan sonra, federal Hükümet “yüksek düzeyde ve çeşitli kanallardan” duruma müdahale ederek serbest bırakılmasını sağladı.


Sol Parti Federal Parlamento Milletvekili Gökay Akbulut, Cumartesi akşamı geç saatlerde X'te (eski Twitter) konuyla ilgili bir açıklamada bulundu:

“Türkiye’de havaalanına varana kadar Kayseri Cumhuriyet Savcılığı’nın hakkımda tutuklama emri çıkardığını öğrendim. Bu konuda yorum yapmak zorunda kalmadan önce, dosya birkaç saat içinde silindi. Federal Dışişleri Bakanlığı’na hızlı çalışmaları için teşekkür etmek istiyorum! Olay, #Türkiye’de kuvvetler ayrılığının olmadığını bir kez daha gösterdi. Endişelenmeye gerek yok: Tutuklama emri beni yıldırmaz.”

Öte yandan Frankfurtter Allgeimene'nin (F.A.Z.) Federal Meclis'e Gökay Akbulut'un gözaltına alınmasının kesin nedeni hakkında verdiği soruya yanıt verilmediği dikkat çekti.