Özellikle kriz anlarında halkın haber kanallarının yanı sıra hızlı haber alış verişi için kullandığı sosyal medya uygulamaları arasında bulunan Twitter sosyal medya platformuna Türkiye'de erişim sorunu yaşanıyor.

Twitter sosyal medya platformuna bir süredir erişim sağlanamıyor. Sosyal medyada bant daraltma uygulaması yapıldığı ve ulaşım sorununun bundan yaşandığı kesinleşti. NetBlocks, Türkiye’de kısıtlama olduğunu doğruladı.

Birçok kullanıcı anasayfa ve profillerin yüklenmemesi sorunuyla karşı karşıya kaldığını bildirdi.

İnternet kesintileri ve site engellemelerini dünya genelinde gerçek zamanlı takip edip raporlayan NetBlocks adlı oluşum, Türkiye'de internetin kısıtlandığını belgeleyen bir paylaşım yaptı.

NetBlocks, Türkiye’de Twitter’a internet erişiminin yetkililer internet üzerinde dezenformasyona ilişkin endişelerini bildirdikten sonra -kesildiğini vurguladı.

Türk turiste çifte darbe: Yurt dışı çıkış harcına yüzde 200 zam Türk turiste çifte darbe: Yurt dışı çıkış harcına yüzde 200 zam

NetBlocks'a göre; büyük internet sağlayıcılara filtre uygulandı. Net-Blocks metriklerine göre; büyük internet sağlayıcıları olan TTNET ve Turkcell'e uygulanan SNI filtresi üzerinden Twitter'a kısıtlama getirildi.

Enkaz altından paylaşım ile kurtulmuştu

Malatya’daki baba evinde yakalanıp, yaklaşık 6 saat enkazın altında kalan 28 yaşındaki üniversite öğrencisi Boran Kubat, enkaz altındayken yaptığı sosyal medya paylaşımı sayesinde kurtarılmıştı.

TikTok ve Twitter’ın akışlarında yaşanan erişim sorunu ve yavaşlama kullanıcıların tepkisiyle karşılandı.