Bremen, 28 Temmuz 2015. Almanya’da yaşayan birçok göçmen, yaz tatilinin büyük bir kısmını yurt dışında, akrabalarının yanında geçiriyor.

Bu insanlar; tatildeyken de İnternet'te gezinmek, Twitter'a girmek, e-posta göndermek veya banka hesaplarını kontrol etmek istiyor. Ancak, dikkat edin: Almanya'da İnternet kullanımı için sabit ücret avantajı sunan telefon tarifeleri, yurt dışında pahalı olabilir. Cep telefonlarının dikkatsizce kullanılması; verilerin kötüye kullanılmasına, yüksek meblağda faturalara ve yüksek tarifeler üzerinden ücretlendirmeye yol açabilir. Aynı durum, Türkiye veya Rusya'ya yapılan telefon görüşmeleri için özel tarifeler sunan ve etno cep telefonu operatörleri olarak adlandırılan operatörler için de geçerlidir.

 İZİN SONRASI YÜKSEK ORANDA TELEFON FATURASINA DİKKAT

Bremen Tüketici Merkezi proje çalışanlarından Metin Öztürk, "Bazı cep telefonu tarifeleri, tatildeyken akıllı telefonlarını sık kullanan cep telefonu kullanıcılarının belirlenen veri kotasını aşması durumunda, kullanıcılara sormadan ücretli veri paketi abonelikleri yapabiliyor" diyor. Bazı durumlarda daha yüksek tarifeler üzerinden ücretlendirme yapılması bile söz konusu olabiliyor. Fakat tüketiciler, bu gibi durumları sessizce kabullenmek yerine Bremen Tüketici Merkezi'ne danışmalıdır.

OTELLERDE KULLANDIĞINIZ GÜVENSİZ AĞLAR DOLANDIRICILARA OLANAK SUNAR


İnternet'te gezinirken kişisel verilerin düşüncesizce kullanılabileceğini belirten Öztürk, "Otellerdeki güvenilir olmayan kablosuz ağlar yoluyla banka hesabını kontrol eden veya kredi kartıyla İnternet üzerinden uçak bileti satın alan kişiler, bu hassas verilerin ele geçirilmesi tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor" diyor. Üstelik İnternet üzerinden sohbet etmek, Twitter'a girmek ve uygulama indirmek de güvenli değil. Kişisel veriler, web sayfası işletmecilerinin sayfalarına yerleştirdikleri özel analiz programları (web analizleri) yoluyla toplanıp üçüncü kişilere iletiliyor.

METİN ÖZTÜRK: KİŞİSEL BİLGİLERİNİZ ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARA VERİLİYOR

Kişisel verilerin bu şekilde kullanılmasına karşı uyaran Öztürk şöyle diyor, "Web analiz programları, en değerli servetimiz olan verilerimizi toplayıp analiz ediyor. Ziyaret ettiğimiz İnternet siteleri, yaptığımız aramalar ve kullandığımız IP adresleri kaydedilip üçüncü şahıslara veriliyor. Bu durum, sadece can sıkıcı bir reklam bombardımanı ile karşı karşıya kalmamıza değil, aynı zamanda kişisel bilgilerimizin yanlış kişilerin eline geçmesine de neden olabilir." Tatilcilerin şunu da göz önünde bulundurması gerekiyor: Uzun haftalar boyunca seyahat eden kişiler, bu süre boyunca evlerini çoğunlukla boş bırakır. Bu durum, kötü niyetli kişiler tarafından cep telefonunuzun konumunun takip edilmesiyle tespit edilebilir.

Bremen Tüketici Merkezi, bu tür kötüye kullanımların önüne geçmek ve tüketicilerin yurt dışı seyahatlerinin keyfini çıkarmasını sağlamak adına, tüketicilere yönelik çeşitli ipuçları hazırladı.

Bu ipuçları, "Dijital Piyasalarda Göçmenler ve Tüketicilerin Korunması" projesi kapsamında yürütülen piyasa araştırmaları sonuçlaırna göre oluşturulmutşur. Proje, Federal Adalet ve Tüketici Koruma Bakanlığı (BMJV) tarafından desteklenmekte; Hamburg ve Bremen Tüketici Merkezleri ile işbirliği içerisinde olan Berlin Tüketici Merkezi tarafından gerçekleştirilmektedir. Projenin amacı, Türk ve Rus kökenli tüketicileri; dijital piyasalardaki tüketici hakları, piyasa arzları ve danışmanlık hizmetleri hakkında bilgilendirmektir.

Akıllı Telefon ile Yurt Dışı Tatili için İpuçları

Otomatik veri yoluyla İnternet kullanımı

Otomatik veri hizmeti sunan tarifeler, diğer tarifelerde olduğu gibi belirlenen veri kotalarının aşılması durumunda veri aktarım hızına sınırlandırma getirmez. Bunun yerine, kullanıcıları belirli bir ücret karşılığında ek veri paketlerine otomatik olarak abone yapar. Yükseltmeler dahil olmak üzere veri kotalarının birden fazla kez aşılması durumunda kullanıcı, kullandığı operatöre göre otomatik olarak daha yüksek ücretli bir tarifeye abone yapılır.

İpuçlarımız:

·         Tatile çıkmadan önce mevcut tarifenizin otomatik veri özelliği olup olmadığını kontrol edin.

·         Taahhüt ettiğiniz veri kotasını aşmamaya dikkat edin. Günlük sabit ücret avantajı sunan paketlere abone olmayı düşünebilirsiniz.

·         Veri kullanımını azaltmak adına, uygulamaların ve e-posta hesaplarının otomatik güncellemeleri kapatılmalıdır.

Web analizleri, çerezler ve sosyal eklentiler

Operatörlerin web sitelerinde, kullanıcı davranışlarını saklayan ve değerlendiren analiz programları vardır.

İpuçlarımız:

·         Saygın operatörler, veri gizliliği hükümlerinde, İnternet sitelerinde söz konusu programın kullanıldığını belirtir. Bu operatörler kullanıcılarına, web analizine itiraz etme hakkı tanır. Bu hakkınızı kullanın!

·         İnternet'te hangi kişisel verilerinizi paylaştığınıza dikkat edin. İnternet tarayıcınızın çerez özelliğini devre dışı bırakın.

Veri hırsızlığı, istenmeyen reklamlar

Otellerdeki güvenilir olmayan kablosuz ağlar yoluyla banka hesabını kontrol eden veya kredi kartıyla İnternet üzerinden uçak bileti satın alan kişiler, bu hassas verilerin çalınması tehlikesine karşı yeterince güvende değildir. Yurt dışındayken İnternet üzerinden sohbet etmek, Twitter kullanmak ve uygulama indirmek de pek güvenli sayılmaz. Kötü niyetli kişiler, şifre ve kişisel verilerinizi görebilir. En iyi ihtimalle sadece görmek istemediğiniz reklamlara maruz kalırsınız, ancak hesap bilgilerinizin yanlış kişilerin eline geçmesi de mümkündür. Cep telefonunuzun yerini tespit ederek tatilde olduğunuzu anlayan kötü niyetli kişiler, evinizin boş olduğu çıkarımında bulunabilir.

İpuçlarımız:

·         Tatile gittiğiniz ülkeden/ülke için kontörlü bir SIM kart edinin. Bu sayede, makul bir ücret karşılığında, evde olup olmadığınıza dair çıkarım yapılmasına izin vermeden İnternet'te gezinme olanağı bulursunuz.

·          Yurt dışında veya tatildeyken, elektronik alışveriş ve bankacılık gibi, hassas verilerin kullanımını gerektiren bağlantılardan kaçının. Bağlantınızın güvenli olmadığını düşünüyorsanız, hiçbir kişisel veri veya şifre girmeyin.

·         Tatile çıkmadan önce telefon ve tablet gibi mobil cihazlarınızda antivirüs ve güvenlik duvarı yazılımlarının olduğundan ve son sürümlerinin kullanıldığından emin olun.

Tarife değişikliği

Telefon, İnternet veya e-posta üzerinden cep telefonu sözleşmesi yapan kişiler, bu sözleşmeyi 14 gün içinde feshedebilir. Tüketiciler, ayrıca geçerlilik süresinin 24 ay olduğu sözleşmeleri kabul etmek zorunda değildir.

İpuçlarımız:

·         Kullandığınız tarifeden memnun değilseniz, cep telefonu sözleşmenizi feshedin. Cep telefonu hizmet sunucuları, sözleşmenin feshine ilişkin kural ve formları kolayca görüntülenebilecek şekilde İnternet sitelerine koymakla yükümlüdür.