Alman polisi üç eyalette sabah saatlerinde AKP'ye yakınlığı ile bilinen aşırı milliyetçi Osmania Germania adlı rocker kulübüne baskın düzenledi.

 Kuzey Ren-Vestfalya, Hessen ve Baden-Württemberg eyaletlerinde de objeler arandı. Sabah saatlerinde rocker grubu Osmanlı Germania'nın kulüp odalarına Alman polisi eş zamanlı baskınlar yaptı. Essen Emniyet Müdürlüğü'nce yürütülen operesyonda, toplam 41 mekanın araştırıldığı ifade edildi.

Aramalar, kulüp binalarında yapıldı. Polis, Osmanlı Germania adlı rocker grubunun faaliyetlerinin açıklığa kavuşturulmasına yönelik bilgi edinilmeye çalışıldığını ifade etti. Ancak bu baskınların kulübün yasaklanmasına yönelik olmadığı da ifade edildi. Baskınlar Essen, Duisburg, Köln, Bottrop, Gelsenkirchen, Bochum ve Wuppertal'da gerçekleştirildi. Ayrıca diğer iki eyalette de kimi şehirlerdeki kulüpler arandı.

Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanlığı'na göre, rocker grubu Osmanlı Germania, AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile temas halinde. Grup, aşırı  sağcı ve Türk milliyetçisi olarak sınıflandırılıyor.

Federal İçişleri Bakanlığı, aramaların sabah saat 06.00'da başladığını söyledi. "Osmanlı Germania BC" dernekinin amacının ve faaliyetinin ceza kanunlarına aykırı olduğu" yönünde ciddi şüpheler var.

Alman yetkili kurumlar, defalarca Osmanlı Germania grubuna  karşı baskınlar düzenledi ve kimi üyeleri de tutuklandı. Geçtiğimiz Aralık ayında, Stuttgart Avukat Bürosu cinayet teşebbüsü ve adam öldürme teşebbüsü nedeniyle grubun sekiz üyesine karşı suçlamada bulundu.

Federal İçişleri Bakanlığı'na göre, grubun 22 yerel grubu var. Çoğunluğu Türk kökenli 300 civarında üyesi . Kulüp kendisini bir boks kulübü olarak tanıtıyor ve gençleri sokaktan kurtarmak  istiyormuş gibi yapıyor. Asıl amaçları ise  şiddet kullanarak güç oluşturmak.

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere (CDU) federal ve eyalet hükümetlerine ilettiği açıklama "Hangi toplumdan gelirse gelsin, kökeni ne olursa olsun kriminal faaliyetler gösteren hiçbir gruba tahammül etmeyeceğiz"  şeklinde oldu.