Öne Çıkanlar Bodrum Merkez Kurulu KALAN Ankara

Orta Doğu basınında İsrail'in Suriye saldırısı

Diğer bölge gazeteleri ise saldırıları "uluslararası hukukun ihlali", "yıkıcı bir bölgesel savaş" ve "cehennem kapılarının açılması" şeklinde tanımladı.

Suriye'deki iktidar partisi organı El Baas:

"Komplonun tırmanması, muhalefete verdiği lojistik ve siyasi desteğin ve silahların Suriye'ye diz çöktürmeye yeteceğini sanan düşmanın hedeflerine ulaşamadığının göstergesidir... Suriye halkı, hükümeti ve silahlı kuvvetlerinin direnişi yükseltmesi ve ulusal birliği güçlendirmesi gerekir. Suriye, Siyonist işgale karşı direniş konusunda aktif çalışacak ve her türlü teröre karşı direnmeye devam edecektir.

Suriye Komünist Partisi'nin yayını, hükümet yanlısı Suriye Kasyun gazetesinin başyazısı:

"Bu saldırı, İsrail ile ABD'nin Suriye topraklarına, halkına, silahlı kuvvetlerine ve kurumlarına karşı niyetlerinin değişmediğini bir kez daha göstermiştir... Bu saldırı, krize çözüm bulunmasını engellemek için bilinçli olarak ortalığı karıştıranların Suriye'nin iç ve dış düşmanlarının acımasız ve şüpheli faaliyetlerine uygun bir dış teşebbüstür."

İsrail'deki ortanın solu, bağımsız Ha'aretz gazetesi:

"İsrail bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde kendisini Suriyeli isyancıların hissedilir bir müttefiki ve uluslararası umursamazlığın ve askeri eylemsizliğin yerine müdahale politikasını koyan bir ülke haline getirdi. Böylece ABD ve İngiltere'nin desteğini aldı. Arap devletleri de dahil hiçbir yerden kınama gelmemesi bunun göstergesidir."

İsrail'in merkezci gazetesi Yediot Aharonot:

"Ya Suriyelilerin burnu sürtülüp hiçbir şey yapmayacaklar ya da artık yeter deyip İsrail ile çok yönlü bir çatışma başlatacaklar. Üçüncü olasılığa göre bu ikisi daha az muhtemel: gizli savaşta çıtayı yükseltmek, terör operasyonlarıyla, dünya çapında İsrail çıkarlarına karşı saldırılarla ve Golan Tepeleri'nden ya da Lübnan sınırından atılan füzelerle kendisini gösterecektir. Şimdi top onların sahasında..."

İngilizce yayınlanan Jerusalem Post gazetesinin başyazısı:

"Hepsinden önemlisi Suriye ve İran'a gönderilen mesajdır... Diğer ülkelerin devlet adamları sözlerinin arkasında durma niyeti olmadan açıklamalar yaparken İsrail kırmızı çizgilerini Suriye'nin aşmasına müsamaha göstermeyecek. Bu İran İslam Cumhuriyeti mollaları için de önemli bir mesaj."

İran'ın muhafazakâr gazetesi Siyaset-i Ruz'un başyazısı:

"Bağımsız bir devlete yönelik bu Siyonist saldırı uluslararası hukukun ihlalidir... BM, resmi üyesi olan bir ülkeye karşı bu Siyonist saldırı karşısında neden sessiz kalmıştır? Bu Siyonist suç, Orta Doğu'daki mevcut krizin asıl nedeninin Siyonist rejim olduğunu bir kez daha dünyaya göstermiştir."

İran'ın muhafazakâr gazetesi Hemayat:

"Siyonistlerin Suriye topraklarına bu pervasız saldırısı ve bu ülke vatandaşlarını öldürmesi, Suriye'deki gelişmelerin Suriye karşıtı koalisyonun yenildiğini gösterdiği bir döneme denk geliyor. Bu nedenle Siyonistlerin Suriye'deki teröristlere nefes alma alanı yaratmaya çalıştığı söylenebilir."

Arap milliyetçisi El Kuds El Arabi:

"Yıkıcı bir bölgesel savaşın eşiğindeyiz ve savaş çıkarsa İsrail ve onu destekleyen ülkeler ya da onunla birlikte komploya katılan Arap ülkeleri bu savaşın tek sorumlusu olacaktır; çünkü saldırıyı başlatan ve Suriye'yi ve İran'ı kışkırtan İsrail'dir... Suriye'nin bu kez saldırıya cevap vermesi ihtimali vardır ve bu şaşırtıcı olmayacaktır; cevap vermediği durumda ise onurunu ve müttefiklerini kaybedecektir."

Türkiye'de yayınlanan ortanın solu Yurt gazetesinin başyazısı:

"Dün sabah İsrail'in Suriye'ye karşı başlattığı füze saldırısı, bölgede cehennemin kapılarını açabilecek tehlikeli bir gelişmeye işaret ediyor... Bütün bölgeyi kapsayacak kanlı bir savaş ve dinsel çatışma istikametinde yol alınıyor."

Ürdün'deki hükümet yanlısı özel gazete El Destur'daki başyazı:

"Suriye'ye karşı Siyonist saldırı, ülkeyi korumak için siyasi çözüme ulaşma amacıyla hem rejimin hem de muhalefetin müzakerelere katılmasını gerektirir."

Ramallah'taki Filistin Yönetimi'nin gazetesi El Hayat El Cedide:

"İsrail'in Suriye savaşına müdahalesinde tuhaf bir durum yok. Bu rejimin son nefeslerini tüketmekte olduğunun göstergesidir. Ayrıca konvansiyonel olmayan silahlarını yok etmek gerektiğini ki kimsenin eline geçmesin."

Kudüs merkezli El Fetih yanlısı Filistin gazetesi El Kuds:

"İsrail'in Suriye'deki birçok hedefe saldırısını tehlikeli bir biçimde artırması, Suriye halkı, hükümeti ve muhalefeti kadar Arapların da artık şunu anlamasını gerektirir: Mevcut gelişmeler ve Suriye'nin yıkımı bir Arap ülkesinin daha zayıflaması anlamına gelir. Bu da sadece İsrail'in çıkarınadır."


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81