SÜHEYLA KAPLAN 

CHP Hamburg teşkilatının 'Seçime Giderken İkinci Yüzyıl Vizyonu' konulu düzenlenen toplantıda konuşan Tezcan Türkiye'deki mevcut siyasi gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 2 yıl 7 ay hapis cezası verilmesini ve siyasi yasak getirilmesini sert bir dille eleştiren Tezcan şöyle konuştu: 'Cumhurbaşkanı tüm muhalefet partili siyasetçilere küfürler saydırıyor. Sürtük derken suç olmuyor; ahmak demek suç unsuru taşıyor öyle mi? Bu apaçık kumpas değil de nedir! Tıpkı Fetö hakimlerindeki ortaklık döneminde olduğu gibi, aynı yöntemle kumpaslar devam ediyor. Hakimler ve mahkemeler Saray rejimi tarafından resmen rehin altına alınmıştır. Mahkemelerden saray rejimine boyun eğen hakimler çıkardığı için bir gün utanacağız'. 

ESARETİN ZİNCİRLERİNİ ŞİMDİ DE İKİNCİ KEMAL KIRACAK 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önderliğinde Türkiye'de 'otoriter rejime karşı' parlamenter sistemi geçirmeye çalışan ortak bir projenin yürütüldüğünü ve bu projenin mimarının Kılıçdaroğlu olduğunu vurgulayan Tezcan 'Esaretin zincirlerini Mustafa Kemal Atatürk kırmıştı. Şimdi Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken Türkiye'nin dara düştüğü bir dönemde bir Kemal daha ortaya çıktı. İkinci Kemal de şu an Türkiye'yi esaretten kurtaracak. Yolumuza yeni dönüşüm vizyonuyla devam edeceğiz' dedi. 

CUMHURBAŞKANI ADAYI İTTİFAK MASASINDAN ÇIKACAK

Kamuoyunda Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayının büyük bir merakla beklendiğine vurgu yapan Tezcan 'Tek adam rejimi yerine parlamenter sisteme geçeceğiz. Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı kim olacak diye sormayın! Aday bu ittifak masasından çıkacak. Kendi siyasi hırsları yerine halka mal olmuş, herkesi kucaklayan, ayrıştırmayan, bütünleştirici ve hırslarının kurbanı olmamış biri Cumhurbaşkanı adayı olacak. Bu yetenek de kimde var. İkinci Kemal'de var. Kemal Kılıçdaroğlu'nu 13. Cumhurbaşkanı olarak Çankaya Köşküne çıkaracağız' şeklinde açıklamada bulundu. 

KILIÇDAROĞLU'NUN ALMANYA GEZİSİNE İLİŞKİN ELEŞTİRELERE DE AÇIKLIK GETİRDİ 

Bir katılımcının İBB Başkanı İmamoğlu'nun yargılandığı gün CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Almanya'ya gelmesini eleştiren sorusunu Tezcan şöyle yanıtladı: 'IBB Başkanı İmamoğlu'nun yargılandığı gün; bir ana muhalafet partisinin liderinin programını mahkemelerin teslim alınmışlığına göre mi ayarlaması gerekiyor! Sarayın hakimleri tarafından mahkeme kararlarının verildiği bir ortamda Genel Başkan kendi programını neden iptal etsin ya da ona göre ayarlasın! Sonuçta hakimlerin teslim alındığı apaçık ortada! Bu nedenle bu konuyu fazla büyütmeye gerek yok.'

İYİ PARTİ İLE ARAMIZDA ROL ÇALMA DİYE BİR ŞEY YOK

İBB Başkanı Imamoğlu hakkında verilen kararın ardından İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in İstanbul'a hareket etmesine ilişkin 'rol çalma' yönündeki bir soruya ise Tezcan 'Rol çalma diye bir şey yok. İyi Parti ile aramızda bir yarış söz konusu değildir. Bazı şeyler hoşumuza gitmeyebilir. Zaman zaman ileri geri konuşan arkadaşlar var. Ancak sorun varsa, -ki yok- liderler bunu kendi aralarında çözerler' şeklinde yanıt verdi. 

SEÇİMLERİNDE HDP İLE AYNI ALANDA BULUŞMAYACAĞIMIZI KİM SÖYLÜYOR?

Tezcan, seçimlerde HDP ile olası bir ittifak olup olmayacağı yönündeki soruyu ise şöyle yanıtladı: 'CHP şu an HDP ittifakının bir parçası değil. Onların da zaten böyle bir derdi yok. HDP sol ittifak kurdu. Başka bir alan açtılar ve o yolda dengeli bir şekilde yürüyorlar. İstanbul başta olmak üzere büyük illerde HDP'nin desteği olmadan Belediye Başkanlığı seçimleri kazanılabilinir miydi? Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de HDP ile aynı alanda buluşmayacağımızı kim söylüyor? Bizim onlarla bir derdimiz yok.'

Tezcan ayrıca yurt dışı parti örgütlerinin daha şimdiden sandık görevlilerini oluşturması ve onların eğitilmesi gerektiğini sözlerine ekleyerek çok uzak yerlerde yaşayan seçmenlerin sandıklara getirilmesi için hep birlikte yoğun bir biçimde çalışılması gerektiğini söyledi. 

Almanya: Öğretmenler seminerde bir araya geldi Almanya: Öğretmenler seminerde bir araya geldi

Toplantıda CHP Hamburg Birliği Başkanı Hulusi Işıtan, Berlin teşkilatı Başkanı Kenan Kolat'ın yanı sıra çeştli sivil toplum kuruluş temsilcileri ve partililer yer aldı.