SÜHEYLA KAPLAN 

CHP yurtdışı örgütleri başta olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütleri ve göçmen kökenli politikacıların da destek verdiği protesto gösterisinde İmamoğlu hakkında verilen kararın hukuka aykırı olduğu ve halk iradesinin bu kararla yok sayıldığı belirtildi. 

Hamburg CHP Birliği Başkanı Hulusi Işıtan ve yardımcısı Erdoğan Bayram Hamburg'un işlek-alışveriş merkezi Mönckeberg'de yaptıkları kamuoyu açıklamasında şunları söyledi: 

Sosyalist kadınlar Bahar Kampı'nda buluşacak Sosyalist kadınlar Bahar Kampı'nda buluşacak

'İmamoğlu hakkında verilen bu karar yalnızca belediye başkanına verilmiş bir ceza olarak tanımlanamaz. Bu karar, İstanbul halkının iradesine iktidar partisi eliyle yargıya yapılmış müdahalelerin en bariz örneğidir. AKP, siyaseten yenemediği rakibini yargı sopasıyla durdurmaya çalışmaktadır. Avrupa'nın yakın tarihi, hatırlanmak istenmeyen üzücü deneyimlerle doludur. Erdoğan otoriter tek adam rejim kurmuştır. Yurt dışı birlikleri olarak demokratik stadartlarla bağdaşmayan bu siyallaşmış yargı kararını en sert bir şekilde kınıyor; Avrupa'nın en büyük metropolünün Belediye Başkanı'nın yanında olduğumuzu ve devam eden yargı aşamaları yakından takip edeceğimizi belirtiyor, yargı kararlarıyla siyasete müdahale edilmeyecek, hukukun üstünlüğünün ve kuvvetler ayrılığı ilkesinin esas alındığı bir demokratik düzen kuracak iklimi oluşturana kadar siyasi mücadelemizi sürdüreceğimizi duyuruyoruz. '

Berlin'de de Kreuzberg semtinde de İBB Başkanı İmamoğlu hakkında verilen 'siyasi karar' CHP parti örgütü ve sivil toplum kuruluşlarınca protesto edildi.