Raporda 2002’de AKP’nin iktidara gelmesi ile medyada yıkım yıllarının başladığı belirtilerek “AKP, ekonomik ve siyasi baskının yanı sıra;  devlet kurumlarını, yargıyı, kamu bankalarını, ihalelerini kullanarak, yurtdışı uzantıları da bulunan ‘sıcak para operasyonları’ ile medyaya çökmüştür” denildi. 

18 GAZETECİ  SALDIRIYA UĞRADI

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in 2022 Basın Özgürlüğü Raporu’na göre ise, 2022’nin hemen her ayında en az 50 gazeteci hâkim karşısına çıkarken 100’ün üzerinde gazetecinin haber takibi engellendi, fiziksel şiddete maruz kaldı. Gazeteciler toplam 505 kez hâkim karşısına çıktı, 30 gazeteci tutuklandı, 80 gazeteci gözaltına alındı, 18 gazeteci saldırıya uğradı. 2022’de gazetecilere yönelik soruşturma, dava, saldırılara değinen Çakırözer, AKP tarafından gazetemize 100 bin liralık manevi tazminat davası açıldığını da anımsattı. 

Urfa: Tarım İşletmeleri Müdürlüğü’nde 400 çoban iş bıraktı Urfa: Tarım İşletmeleri Müdürlüğü’nde 400 çoban iş bıraktı

"2022 BASIN TARİHİNDE KAPKARA BİR YIL"

Basın Konseyi’nin 2022  Basın Özgürlüğü Raporu yayımlandı. “2022 yılı, basın tarihimize yine kapkara yıl olarak geçti” denilen raporda, “tek adam” yönetiminin medyanın yüzde 95’ini tam kontrolüne alıp fonladığı, AKP-MHP milletvekillerinin DP döneminin “Sansür Yasası”nı 66 yıl sonra Meclis’ten geçirdiği anımsatıldı. Raporda, Türkiye’nin, dünyada en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülkeler sıralamasında ilk beşe girdiği, dünya basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında 149’uncu sırada olduğu vurgulandı, gazetecilere ve yayın kuruluşlarına yönelik saldırıların geçen yıl tırmandığına dikkat çekildi. Şubat 2022’de SES Kocaeli internet haber sitesinin sahibi olan gazeteci Güngör Arslan uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldüğü hatırlatıldı. Basın mensuplarnın polis şiddetine maruz kaldığına, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ve Basın İlan Kurumu ile siyasallaşan kimi yargının, “iktidar sopası” olmayı sürdürdüğüne değinildi. Raporda, “Yüzlerce gazete ve televizyon baskılara ve ekonomik krize dayanamayıp kapandı, binlerce gazeteci işsiz kaldı. Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti dosyası kapatıldı. Yetmedi, karara muhalefet şerhi koyan yargıç sürgün edildi” ifadeleri kullanıldı.