Almanya’da Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı ve Federal Maliye Bakanı Christian Lindner hakkında Karlsruhe’deki özel BBBank’tan aldığı kredi nedeniyle Berlin Başsavcılığı harekete geçti.

Korona dolandırıcısı 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı Korona dolandırıcısı 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı

Kamu kanalı ARD'nin haberine göre Lindner, BBBankası adına geçen yıl mayıs ayında ‘selamlama konuşması’ yaptıktan sonra kendisine aynı banka tarafından Berlin’de satın aldığı ev için 450 bin Euro kredi verildi.

'RÜŞVET NİTELİKLİ' KREDİ İDDİASI

Hükümetin küçük ortağı FDP'nin lideri Lindner hakkında ‘rüşvet nitelikli’ olduğu gerekçesiyle Berlin Başsavcılığı Yolsuzluk Birimi harekete geçti. Öte yandan Lindner’in dokunulmazlığının kaldırılmasının Başsavcılık tarafından değerlendirildiği ileri sürüldü.

Federal Maliye Bakanı Lindner, daha bakanlık görevini üstlenmeden de söz konusu bankanın etkinliklerine katılıp konuşmalar yaptığını, karşılığında ücret aldığını belirtirken, rüşvet nitelikli kredi iddialarını geri çevirdi.

Haftalık Spiegel dergisinin haberine göre Lindner, BBBank’tan 2021 yılı Ocak ayında 1.65 milyon Euro kredi aldı. Bankanın kuruluşunun 100. yıl dönümü vesilesiyle geçen yıl mayıs ayında da görüntülü kutlama mesajı gönderdikten sonra da kendisine satın aldığı evin restorasyonu için 450 bin Euro ek kredi verildi.

AVUKATINDAN 'HİÇBİR BAĞLANTI YOKTUR' AÇIKLAMASI

Lindner’in avukatı Christian Scherz ise, “Bay Lindner satın aldığı emlağı finanse etmeye Bakan olmazdan çok önce başladı. Kredi koşulları herkes için geçerli koşulların aynısıdır. Alınan kredi ile Bakan Lindner’in yaptığı selamlama konuşmasının arasında hiçbir bağlantı yoktur” açıklamasında bulundu.