Uluslararası PEN’in yeni başkanı belli oldu. Adaylar arasında Türkiye’den yazar Burhan Sönmez de bulunuyordu. Diğer adaylar Gioconda Belli ve Ben Okri idi. PEN Türkiye ve Kürt PEN üyesi Burhan Sönmez’in Pen International’ın kapanış seremonisinde başkan seçildiği açıklandı. Sönmez, Uluslararası PEN Yönetim Kurulu Üyesi’ydi.

Sönmez, PEN'in sosyal medyasında yer alan açıklamasında, "PEN'in geleceğini bana emanet ettikleri için PEN üyelerime teşekkür ediyorum. Bu onur ve sorumluluk benim asil organizasyonumuzun başkanlığı görevini yerine getirirken aklımda ve kalbimde tutacağım" dedi. 

BURHAN SÖNMEZ KİMDİR?

1965’te Haymana’da dünyaya gelen Burhan Sönmez, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Uzun yıllar İngiltere’de yaşayan Sönmez’in ilk romanı Kuzey, 2009 yılında yayımlandı. İkinci romanı Masumlar 2011’de çıktı. İstanbul İstanbul 2015’te ve Labirent 2018’de yayımlandı. Son romanı Taş ve Gölge 2021’de okurlarla buluştu.

Bu roketler savaş değil şenlik kokuyor Bu roketler savaş değil şenlik kokuyor

Sönmez, 2017 yılında New York’ta verilen Vaclav Havel Ödülü’nü, 2018 yılında ise Londra’da verilen EBRD Edebiyat Ödülü’nü aldı. Masumlar ile 2011 yılı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. Aynı zamanda İzmir Saint Josef Ödülü’nü aldı.

“Bir Dersim Hikâyesi” (Metis, 2012), “Bana Adını Söyle” (YKY, 2014) ve “Gezi” (Almanca, Binooki, 2014) adlı öykü derlemelerine öyküleriyle katılan Burhan Sönmez, Bursa Yazın ve Sanat Derneği tarafından verilen 2015 yılı Öykü Onur Ödülü’nün de sahibi oldu.

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf’ın da (TAKSAV) kurucuları arasında yer alan Sönmez’in romanları 40’tan fazla ülkede yayımlanıyor. (MA)