Fransa yasalarına göre ana ikametgah olmayan boş eve yabancıların ev sahibinin rızası olmadan yerleşmesi "haneye tecavüz" sayılmıyor.

Fransa’da, pandemiyle birlikte boş kalan ikinci evlerin işgal edilmesi (maison squattée) hemen her gün ülke basınında yer alıyor.

Fransa yasalarına göre ana ikametgah olmayan boş eve yabancıların ev sahibinin rızası olmadan yerleşmesi "haneye tecavüz" sayılmıyor. Eğer eve yerleşilmesini takip eden 48 saat içinde kolluk kuvvetleri haberdar edilmezse, polis ya da jandarmanın tahliye için müdahale yetkisi bulunmuyor.

Ev sahibinin kendi kişisel müdahalesi ise mahkemede ağır yaptırımla karşılaşabilir. Yasa dışı yerleşimcileri şiddet kullanarak çıkartmaya çalışan ev sahibi 3 yıl hapis ve 30 bin euro para cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Bu ceza evi işgal eden bireylere verilmesi muhtemel cezadan daha fazla.

ECB Başkanı: AB'de büyüme hızla yavaşlıyor ECB Başkanı: AB'de büyüme hızla yavaşlıyor

KOMİSYON ALANLAR DA VAR

Euronews Türkçe’de Fatih Yetim’in haberine göre tahliye için mahkeme kararı gerekiyor. Dava sürecinde ise konuta yerleşen insanların evlerinin olup olmadığı ve tahliye edildiklerinde nereye nakledilecekleri inceleniyor.

Fransız basınında yer alan haberlere göre, boş evlerin kilitlerini kırıp anahtarlarını değiştirerek yasa dışı yerleşime açan ve bunun karşılığında komisyon alanların sayısında son dönemde artış gözlendi.

Fransa'da sivil toplum örgütlerinin (Fondation Abbé-Pierre) verilerine göre yaklaşık 200 bin evsiz sokaklarda yaşarken, 3.5 milyondan fazla insan da kişisel ikametgahtan yoksun, aile üyelerinin yanında barınmak zorunda.