Emine SONUGÜR / HAMBURG

Almanya Kızılhaçı artık konteyner bağışlarını kabul etmiyor.

Korona krizi, Hamburg halkının şimdi eski kıyafetlerinden kurtulmasının nedenlerinden sadece bir tanesi. Ana sebep, tek kullanımlık modaya yani hızlı modaya ve uygun ücrete yönelik eğilimdir.

Kullanılmış giysilere boğuluyor

Hamburgluların korona krizi sırasında çok fazla zamanları olduğu için tüm dolaplarına baktıklarına işaret eden Hamburg'daki Alman Kızılhaç (DRK) bölge müdürü Georg Kamp, “ DRK birkaç aydır kıyafetlerde boğuluyor. Bu nedenle, 30 konteynerin tümü artık bloke edilmiştir. İnsanlar kıyafetlerine bakıp temiz, kaliteli gerçekten giyilebilir ise bağışlanabileceğine karar vermeliler. Aksi halde bağışlanan kıyafetler içinde yok oluyoruz" dedi.

Belediye 120 konteyneri kaldırıyor

Şehir temizlik şirketi, 120 kullanılmış giysi konteynerini tamamen söküyor. Ağustos ayı sonuna kadar konteyneler kalkmış olacak. Daha sonra Hamburglular kıyafetlerini sadece geri dönüşüm merkezlerine götürebilecekler ya da hala iyi durumdalarsa Stilbruch dükkanlarına. Bu nihai karar bunun sadece bir korona sorunu olmadığını göstermektedir. Şehir temizlik departmanında, son zamanlarda daha fazla giysi atıldı, ancak en büyük sorun yıllarca artan kıyafet miktarıdır. Sebep daha fazla tek kullanımlık moda var denildi.

Kullanılmış tekstil sektörü çöktü

Şehir temizliği sözcüsü Johann Gerner-Beuerle, "Eski tekstil pazarı çöktü. Düşük kalitede çok şey atılıyor, bu nedenle geri dönüşüm maliyetleri faydalardan daha yüksek masraf getiriyor. Kullanılmış tekstil ticareti artık mantıklı değil" dedi. Ayrıca konteynerlerle çok fazla yanlış gereksiz şeylerin olduğuna dikkat çeken meslektaşı Kay Goetze ise, " Çünkü artık atıkların daha fazlası bertaraf edilecektir. Sonunda, bütün kıyafetler artık kullanılamaz. Geri dönüşüm merkezlerinde, konteynırlarda ne olduğu konusunda biraz daha kontrolümüz oluyor" ifadesinde bulundu.

Eski kıyafetler kalitesiz

Şehir temizliği ile DRK konu ile ilgili, " Eski kıyafetler o kadar kalitesizdir ki, artık bez parçaları, yalıtım malzemeleri veya boya keçesi üretimi için bile uygun değildir. Daha sonra sadece en azından hala ısı ve elektrik üretmeye hizmet etmek için yakmaya gidebilir. Hamburg şehir temizlik servisi tarafından yılda yaklaşık 2 bin ton kullanılmış giysi üretilmektedir. Bunların üçte biri konteynırlarla bu miktarlar artık kısmen ortadan kaldırılabilir. Ancak, şehir temizlik departmanı sorumluluğunun bilincinde olduğundan ve bu kıyafetleri artık atıklara atmak tamamen anlamsız olacağından, şehir ve Fraunhofer Enstitüsü eski tekstil elyaflarından neler yapılabileceğini araştırmak istiyor" açıklaması yaptı.

Temel çözüm az kıyafet almak

Her şeyden önce, Hamburg'un eski giysilerinde ne tür liflerin kullanıldığı belirlenir diyen Kay Goetze, "Tabii ki, yardım etmenin en hızlı yolu hepimizin daha az kıyafet alması ve kaliteye daha fazla dikkat etmemiz. Sonuçta, giyim tüketimi 20 yıl içinde neredeyse iki katına çıktı. Greenpeace'e göre, Almanya'daki her yetişkinin ortalama 95 parça kıyafeti var ve her yıl 60 adet daha ekleniyor. Çoğu kısa sürede bertaraf ediliyor" açıklamasında bulundu. Mağazadaki tek kullanımlık moda daha ucuz ve daha ucuz hale geldiğinden, birçok kişi de karşılayabilir, dayanıklılık buna göre kısadır. Ve sentetik karışımları da geri dönüştürülemez olduğunun altı çizildi.

Eski kıyafetleri yakmak bile paraya mal oluyor

Tüketici danışma merkezleri, kullanılmış giysilerin sadece yüzde onunun aslında muhtaçlara ulaştırıldığını veya ikinci elden satıldığını hesaplıyor. Bunların yarısı geri dönüşüm şirketleri tarafından temizlik bezlerine dönüştürülürken, bazıları Afrika ve Doğu Avrupa'ya ihraç edilmektedir. Buradaki tekstil pazarları için iyi değildir ve kısmen koruyucu tarifelerle önlenir. Sonra yanan küçük bir kısım var. Ve bu kullanıcılar hiç para getirmiyor. Yakma yoluyla imha şu anda bir ton tekstil için 250 Euro'ya mal oluyor. Hamburg derneği Hansa Yardım, nihayet dört ay süren korona tatilinin ardından tekrar açılıyor. Orada artık eski kıyafet bağışlarıyla istila edilme endişesi var diyen yetkili Malte Wittmann, "Kişi başına sadece iki kutu veya çanta kullanılmış kıyafet kabul ediyoruz" dedi.