Almanya’da geçen hafta onaylanan esrar yasa tasarısı, 18 yaş ve üzeri yetişkinlerin gelecekte sınırlı ölçüde esrar bulundurmasına olanak sağlıyor.

Yasaya ilk tepkiler de geldi. Trafik lambası koalisyon hükümetinin esrar yasasını eleştiren Alman Tabipler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt, “18 yaşından büyük gençlerin esrara yasal yollarla erişimlerine olanak sağlamak son derece sorumsuzca. Bu, gençleri korumak değildir” dedi.

Esrarın eğlence amaçlı sınırlı ölçüde yasallaştırılması, Berlin'deki 'trafik lambası' koalisyonunun (SPD, Yeşiller ve FDP) merkezi bir projesi ve oldukça tartışmalı. Kabine, 2023 yılı sonuna kadar yürürlüğe girmesi beklenen ilgili yasa tasarısını geçen Çarşamba günü onayladı. Gelecekte tüketiciler, ticari olmayan sözde yetiştirme dernekleri aracılığıyla esrar elde edebilecekler. Sahip olma ve tüketme, kısıtlamalarla yetişkinler için cezadan muaf olacak. Yasaya göre 18 yaş üstü yetişkinler gelecekte kişisel kullanım için 25 grama kadar esrar bulundurabilir.

YASAYA TABİPLER BİRİĞİ BAŞKANI'NDAN TEPKİ

Yasa tasarısı çeşitli tepkilere de yol açtı. Alman Tabipler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt, esrar tüketiminin, gençlerin sağlıklı gelişimleri açısından büyük riskleri de beraberinde getirdiğini söyledi. Yasa tasarını hazırlayan ve kendi de tıp doktoru olan Sağlık Bakanı Karl Lauterbach’ı bilinenlerin aksine hareket etmekle suçlayan Reunhardt, beynin gelişim sürecinin 25 yaşına kadar tamamlanmadığını ve 18 yaşından itibaren esrar kullanmanın beyne zarar vereceğini ifade etti. Reinhardt, “Bu hasarlar kalıcıdır ve etkisi yaşam boyu devam eder” uyarısında bulundu.

309 kuruluştan Scholz'a açık mektup: Sığınma insan hakkıdır 309 kuruluştan Scholz'a açık mektup: Sığınma insan hakkıdır

Bu durumda olanlarda psikoz, depresyon ya da anksiyete bozukluğu risklerinin önemli ölçüde arttığına işaret eden Reinhardt, yeni düzenlemenin ayrıca emniyet ve yargıda da sorunlar yaşanmasına neden olacağını belirtti. Reinhardt, “Az personelle gelecekte, evlerde yetiştirilen kenevir bitkilerini saymaları ya da kenevir tarlalarından okullara ve kreşlere olan kısa mesafeleri ölçmeleri mi bekleniyor?” diyerek, bunun ‘devlet kontrolünün kaybedilmesi’ anlamına geldiğini öne sürdü. Reinhardt, Esrar kullanılması ve yetiştirilmesinin kısmen yasallaşması yerine, bağımlılığı önleme ve bağımlı olanlara destek vermeye odaklanan bir uyuşturucu politikası uygulanması önerisinde bulundu.