Bild gazetesi Rusya, Türkiye ve Katar'ın bir ayı aşkın süredir işlemeyen Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın ardından yeni bir anlaşma hazırlamak için harekete geçtiğini yazdı. 

Haberde, 21 Temmuz ila 8 Ağustos'ta Türkiye ve Rusya'nın diplomatik temsilcilikleri arasında gerçekleşen diyaloglarda Moskova'nın Karadeniz Tahıl Girişimi'nden çekilme planlarını defalarca Ankara'ya ilettiği belirtildi.

Gazete, Ukrayna'nın Karadeniz'den 33 milyon tonluk gıda ihraç etmesini sağlayan anlaşmadan çekilecek Rusya'nın Türkiye'yle birlikte Katar'ı da yanına alarak yeni bir anlaşma hazırlamaya çalıştığına dikkat çekti. 

Rusya'nın tahıl tedariğini sağlayacağı, Katar'ın sponsorluk yapacağı, Türkiye'nin ise anlaşmayı organize etmeye çalıştığı bildirildi. Tahılın birincil hedefinin Afrika ülkeleri olacağı da haberde yer aldı. 

Anlaşmanın bu haftasonu Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yapılabileceği ifade edilirken, halihazırda Rusya'ya bağlı Tataristan'ın lideri Rüstem Minnihanov'un orada olduğu ve Erdoğan'ın da pazar günü günübirlik ziyarette bulunacağı hatırlatıldı.

Koma Amed 27 yıl sonra ikinci konserini Köln'de verdi Koma Amed 27 yıl sonra ikinci konserini Köln'de verdi

Bild, BM ile koordinasyonu sürdürmek isteyen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın, Ukrayna'nın da yer aldığı önceki tahıl anlaşmasının devamı için Rusya'dan talepte bulunduğunu da savundu.