Almanya’da, BioNTech ve Moderna gibi mRNA aşı firmaları zan altında. Corona aşılarının 'felç ve ölüm riski' doğuran yan etkileri nedeniyle binlerce kişi tazminat istedi. Şimdiye kadar 283 kişinin talebi kabul edilirken binlerce kişinin de tazminat dilekçesi sunacağı ileri sürüldü.

İş kaybı olanlar ile tedavisi masraflı olanlara ise 15 bin euro ödenecek. Buna da, ‘Aşı hasarı tazminatı’ deniliyor.

Bir süre önce BioNTech'in, Almanya'daki bürokrasiden bıkıp İngiltere'ye kanser araştırmaları için büro açacağını duyurmasının altında, bu tazminat dilekçelerinin olabileceği öne sürülüyor. Bu arada, BioNTech'in hisseleri 320 eurodan 132 euroya geriledi.

Welt am Sonntag gazetesi, şu anda tek bir aşı ile büyük gelir sağlayan BioNTech içinde bir iş karmaşasının hakim olduğunu, gençlerin kısa sürede işi terk ettiğini yazdı.

Eyalet yönetimlerinin 283 kişiye tazminat ödemeyi kabul ettiği belirtilirken ileride bunların aşı üreticilerine de sirayet edebileceği, eyaletlerin ya da yan etkiler nedeniyle mağdur olanların aşı üreticilerinden ‘tazminat talep edebileceği’ belirtiliyor.

Sözcü'den Ali Gülen'in aktardığı habere göre, Welt am Sonntag gazetesi, mRNA aşılarının yan etkilerini ‘sağlık raporu ile kanıtlayan’ 283 kişinin tazminat talebinin kabul edildiğini duyurdu.

Bavyera'da 61, Kuzey Ren Vestfalya'da 38 dilekçenin onaylandığı, diğer dilekçelerin ise çeşitli eyaletlerce kabul edildiği belirtildi.
Edinilen bilgilere göre şu anda 4 binden fazla dilekçenin işlemde olduğu, bunların yaklaşık 1808‘inin reddedildiği belirtiliyor. 

Almanya'da 1 Ocak 2023'e kadar 192 milyon corona aşısı yapıldı ve 65 milyon kişi aşılandı. Welt am Sonntag gazetesi, az da olsa corona aşılarının ölüme sebebiyet verdiğinin kabul edildiğini yazdı.

Alman Sağlık Eğitim Merkezi, ‘uzun vadeli sağlık sorunu ya da ekonomik anlamda sıkıntı yaratan’ çok ciddi aşı komplikasyonlarında, devlet desteği talebini onaylıyor.

Sağlık durumunun ağırlığına göre, bir emekli maaşı bağlanması, tedavi masraflarının karşılanması ya da aşı yan etkileri sebebiyle ölenlerin yakınlarına destek veriliyor.

AŞI HASARI NEDİR, NASIL TESPİT EDİLİR?

Alman sağlık sistemine göre, normal aşılamaya gösterilen reaksiyonun ötesine geçen semptomlar varsa, bir ‘Aşı Hasarı’ndan söz edilir. Uzman doktorlardan gelen raporlar, Paul Ehrlich Enstitüsü tarafından toplanıyor.

Ardından Enfeksiyondan Koruma Yasası'na göre, bu durumun ‘aşıya vücudun verdiği normal tepkinin ötesine geçen sağlık ve ekonomik sonuç’ doğurup doğurmadığına bakılır.

Döküntü, ateş veya baş ağrısı gibi normal etkiler buna dahil değildir. Gerçek hasarın oluşup oluşmadığı, aşılamadan en erken altı ay sonra belirlenebilir. Paul Ehrlich Enstitüsü'ne göre, bir emeklilik ofisi ya da uzman doktorlar tarafından tanınan bir fiziksel reaksiyon ‘Aşı Hasarı’dır.

Mayıs 2022'ye kadar, corona aşıları nedeniyle Almanya'da 60 ‘Aşı Hasarı’ oluştuğu kesinleşti.

ABD'li doktor hastaların serumlarına zehir katmış! ABD'li doktor hastaların serumlarına zehir katmış!

ALMANYA'DA AŞI HASARI TAZMİNATI…

Emeklilik daireleri, gerçek aşı hasarını kaydetmek ve tanımaktan sorumludur. Tıbbi incelemeler yüzünden kararın verilmesi bir yıl kadar sürer ve aşılama ile hasar arasındaki tıbbi bağlantı ancak nadir durumlarda kanıtlanabilir.

Robert Koch Enstitüsü’ne göre, kamunun tavsiye ettiği bir aşı sonucunda aşı hasarına uğrayan herkes, Federal Sağlık Hizmetleri Yasası kapsamında bakım için başvurabilir.

Bu, Enfeksiyondan Korunma Yasasında düzenlenmiştir. Ancak, ispat yükü etkilenenlere aittir. Bir tıbbi rapor, aşının her özel vakada gerçekte istenmeyen yan etkilere neden olma olasılığını her zaman açıklığa kavuşturmalıdır.

Bakım hakkı, aşının verdiği zararın sağlık ve ekonomik sonuçlarını telafi etmeyi amaçlar. Bu nedenle, etkilenenlerin hak sahibi olduğu bir götürü miktar verilemez.

Şiddet derecesine bağlı olarak, aşı mağdurları ayda 811 avroya kadar tazminat alma hakkına sahiptir. Etkilenenler ayrıca tıbbi tedavi ve profesyonel gelir kaybı için tazminat alma hakkına sahiptir. Aşırı durumlarda, aylık tazminat 15.000 euroya kadar çıkabilir.