Hamburg'un kış acil durum programı her yıl yetersiz finanse edildiğine değinen Yıldız, „kış aylarında kimsenin donarak ölmemesi için barınma alanlarının artması gerekiyor“ ifadelerine yer verdi.

Yıldız, konuşmasında "Milyonerler kenti Hamburg’da yüzlerce insan sokakta yaşıyor. Tek dertleri güvenli ve sıcak bir konutta yaşama isteği olan bu insanlar ne yazık ki mevcut hükümet tarafından yok sayılıyor" dedi.

MİLYONERLER KENTİ HAMBURG’DA EVSİZLER SOKAKTA YAŞIYOR!

Hamburg: Üniversite kampüsüne yeni bir kantin daha Hamburg: Üniversite kampüsüne yeni bir kantin daha

Yıldız: "Hamburg gibi zengin bir şehirde insanların mecburiyetten sokaklarda yaşamak zorunda olmaları ve çoğu zaman bir gecelik konaklama için para ödemek zorunda kalması çok acı verici bir durum. Evsizleri tahliye etmemek yerine mevcut zenginlik yeniden dağıtılmasıyla bu duruma bir çözüm bulabiliriz. Büyük şirketlere milyarlarca yatırım yapmak yerine, Hamburg başta olmak üzere bütün Federal Eyaletlerde iyi çalışma koşulları, yüksek ücretler, yeterli düzeyde emekli maaşları ve iyi finanse edilen bir sosyal sistem sağlamalıdır. Uygun olanaklara sahip böyle bir sosyal sistem, bugün sokaklarda yaşayan insanlar için çok daha iyi bir gelecek kapısı açacaktır. Ne yazık ki, bu siyasi olarak istenmiyor ve sosyal dayanışma merkezleri çok yetersiz finanse ediliyor.” dedi.

BOŞ OFİSLER SOSYAL KONUTLARA DÖNÜŞTÜRÜLMELİ

Farklı bir sosyal politikanın yanında daha düzgün bir veraset vergisi ve servet vergisini içeren bir vergi sistemi ve boş olan ofislerin sosyal konuta dönüştürülmesi gerektiğini dile getiren Yıldız, şöyle konuştu: “Hamburg'daki yatırımcılar boş ofisleri vergilerinden düşebildiği sürece boş ofis alanı uygulaması değişmeyecek. Şık boş ofis binalarının önünde, evsizler bütün gece donup kış ve yaz aylarında şehir merkezinde yardım isteyecekler. Senato, sosyal dayanışma merkezlerini yeterince finanse etmek ve sosyal konutları teşvik etmek için kentin ekonomisini yeniden adaletli bir biçimde düzenlemelidir.“