Erzurum kültürünün yaygınlaşmasında mihenk taşı olarak nitelendirilen Halk Eğitim Merkezi'nden sonra Kültür Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı olan Resim, Heykel Müzesi ve Galeri Müdürlüğü'nün de yıkımı için çalışmalar hızlandırıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan kent meydanı ve Havuzbaşı semtindeki yeni düzenleme için yılda yaklaşık 50 bin kişinin gezdiği, Cumhuriyet döneminden kalma 76 nadide tablo Ankara'ya götürülüyor. Özel bir ekip tarafından taşınmaya hazır hale getirilen tablolar daha sonra sandıklara yerleştirildi. Müze Müdürü Dursun Boydaş, sandıkları mühürledikten sonra çalışanlarla birlikte kamyona yükledi.

'BİLİM VE SANAT TAKDİR EDİLMEDİĞİ YERDEN GÖÇ EDER'

Çalışmalar sürdürülürken duvardaki, 'Bilim ve sanat takdir edilmediği yerden göç eder' sözü dikkat çekti. Tabloların özenle yüklendiği kamyon, polis eskortu eşliğinde Ankara'ya yola çıktı. Kültür ve Turizm İl Müdürü Fikret Öztürk, Erzurum'da 1985 yılından beri faal olan Resim, Heykel Müzesi ve Galeri Müdürlüğü'nün kapatıldığını söyledi. Müzenin 4 bin 500 metrekarelik kapalı alanı bulunduğunu, sergi salonu, kütüphane, atölye ve seramik fırınlarının da bulunduğunu anımsatan Öztürk, "Resim,Heykel Müzesi yıkılmadan önce eserlerimizi Ankara'ya gönderdik. Bakanlık ve Müze kurulunun kararıyla yeni bir yer bulana kadar eserler Ankara'da muhafaza edilecek. Yeni bir yer bulduğumuz zaman eserleri tekrar getireceğiz. Erzurum kapandığı için sadece Ankara ve İzmir'de Resim, Heykel Müzesi ve Galeri Müdürlüğü var" diye konuştu.

Öte yandan Büyükşehir Belediyesinin uyguladığı kent meydanı projesi kapsamında geçtiğimiz yaz Halk Eğitim Merkezi binası yıkılarak hemen yanında bulunan Resim Heykel Müzesi ve Galerisi Müdürlüğünün tahliye edilmesi için süre verilmişti. NÖ(KS/AK)