SÜHEYLA KAPLAN

Almanya'da 2021 yılında yapılacak Federal genel seçimlerde Yeşiller Partisi'nden tekrar aday olabilmek için  „ön seçimi“ kazanmak amacıyla partisine çok sayıda yeni üye kazandıran Özcan Mutlu'nun planını Alman medyası ortaya çıkardı. 

Alman „Die Welt“ gazetesinde yer alan iddiaya göre, Mutlu Berlin-Mitte seçim bölgesinden 27 yaşındaki rakibi Hanna Steinmüller'e karşı „doğrudan aday“ seçilebilmek amacıyla partisine çok sayıda yeni üye kazandirmak istedi ve destekçileri arasında Erdoğan'ın propapaganda medya grubunda yer alan AA Almanya temsilcisi Cüneyt Karadağ ve Sabah gazetesi Berlin muhabiri Murat Tosun'un isminin de geçtiğini  yazdı. 

Dün gerçekleşen parti  toplantısında Alman medyasında sözkonusu iddiaların ortaya çıkmasından sonra Mutlu rakibine karşı ön seçimi kaybetti. 2013-2017 yılları arasında Berlin eyalet milletvekili olan Mutlu,  Alman medyasının da eline geçen telefon mesajında yakınlarına Türkçe şu mesajı gönderdi: “Arkadaşlar hepinize güzel sözleriniz ve desteğiniz için teşekkür ederim. Sizin destek ve dayanışmanız sayesinde 2021'de tekrar Bundestag'a seçilirim inşallah. Çok çok sağ olun. Fakat başarı tesadüflere bırakılmaz. Bu yüzden ön seçim için çok çok üye lazım. Sizin üyelik hamlesi yapmanızı rica ediyorum. Üye bulun ve bana bildirin. Aidatı dert etmesinler. Çok sağ olun tekrar“.

Alman medyasında yine yer alan haberlere göre, Mutlu'ya en çok destek Erdoğan'ın propaganda medyası Anadolu Ajansı Almanya temsilcisi Cüneyt Karadağ'dan geldi. Karadağ'ın Mutlu ile yakın arkadaşlığı dile getirilirken, Mutlu'ya destek vermek amacıyla Yeşiller Partisi'ne üye olduğu  da dile getiriliyor.

Alman „die Welt“  gazetesi AA Almanya Temsilcisi Karadağ'ın Berlin- Moabit semtindeki Yeşiller Partisi aday seçim toplantısında Mutlu'yu desteklemek üzere hazırlanan davetiye listesinde AA Temsilcisi Cüneyt Karadağ'ın  isminin de  yer aldığını yazdı. Haberde ayrıca Karadağ'ın dönemin AA ve TRT'den Sorumlu Devlet Bakanı Bülent Arınç'ın 2012 yılındaki düğün töreninde şahit olduğu ve Mutlu ile ilgili AA'da sık sık haberler yapıldığı belirtildi. 

Haberde ayrıca Cüneyt Karadağ'ın 9 Ekim 2016 tarihinde Federal Meclis'in lokantasında Salih Müslim ile Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen'in özel ve resmi görüşmesini gizlice, sormadan fotoğraf çektiği ve bunu AA'ya servis ettiği de ifade edildi. 

Almanya nitelikli iş gücüne kapılarını açıyor Almanya nitelikli iş gücüne kapılarını açıyor

Haberde Mutlu'nun dün gerçekleşen parti ön seçiminde adaylığını desteklemek üzere daha önce Hürriyet gazetesinde şu anda da Erdoğan hükümetinin doğrudan propaganda organı haline gelen Sabah gazetesinde muhabir olarak çalışan Murat Tosun'un da yer aldığı belirtildi.  Habere göre Karadağ ve Tosun die Welt gazetesinin konuya ilişkin sorularını yanıtsız bıraktı. 

Yeşiller Partisi tarafından dün yapılan ön seçimi Hanna Steinmüller'e karşı kaybeden Mutlu sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı. „Parti rakibim Hannah Steinmüller'e başarılar diliyorum. Bu bir demokrasi. Şunu belirtmek isterim ki, üye yapılan kişilerin üyelik aidatını ben üstlenmedim. 25 yıllık politika hayatımda Türkiye'deki düşünce ve basın özgürlüğü için mücadele ettim. AKP'nin politikasını ret ettim- Yeşiller olarak Türkiye'deki demokratların yanındayız“.

Mutlu daha önce de, Avrupa'da görev yapan bazı Türkiye kökenli milletvekilleri ile AKP Belediyeleri tarafından düzenlenen Türkiye'ye sık sık resmi program çerçevesi altında „organik ilişki kurulduğu“ yorumuyla „Der Spiegel ve Stuttgarter Zeitung“  gazetesinin de hedefi olmuştu.