Diyarbakır'ın içme suyunun yüzde 80'inin karşılandığı Dicle Barajı'ndan kente su pompalayan pompa istasyonu, DSİ tarafından 1990'lı yıllarda yapılarak 2001 yılında belediyeye teslim edildi. İstasyonun dolgu zemin üzerinde yapılması ve 1650 KW'lık pompaların çalışması ile oluşan sarsıntı, istasyonun zemininde kaymalara neden olunca, 3 pompadan sadece 2'si çalıştırıldı. Buna rağmen devam eden kayma, bu kez zemine bugüne kadar yüzbinlerce ton beton enjekte edilerek durdurulmaya çalışıldı. Belediye ile DSİ arasında mahkemelik olan pompa istasyonu sorunu bir türlü çözülemeyince, Büyükşehir Belediyesi yeni bir pompa istasyonu yapmaya karar verdi.

'DİYARBAKIR İLELEBET SUSUZ KALMAYACAK' 

Belediye Başkanı Osman Baydemir dün pompa istasyonunda incelemelerde bulunarak, yeni pompa istasyonunun temelini atttı. Belediye Başkanı Baydemir, temel atma töreninde şunları söyledi:

"Mevcut pompa istasyonundaki zemin kayması nedeniyle Diyarbakır ileride susuz kalma tehlikesi ile karşı karşıyaydı. Bu nedenle Acil Durumlar Pompa İstasyonu inşa etmeye karar verdik. Kentin en temel ihtiyaçlarından biri olan suyu 32 kilometrelik mesafeden kente ulaştırıyoruz. Maalesef DSİ tarafından inşa edilen mevcut pompa istasyonu, sarsıntı nedeniyle heyelan riski taşımaktadır. Bu riski berteraf etmek için kendi kaynaklarımızdan 4 milyon liraya mal olacak olan yeni pompa istasyonunun temelini atıyoruz. Bu çalışma Ekim ayında sona erecek. Herhangi bir olası doğal afet de dahil olmak üzere kentimiz Diyarbakır artık ilelebet susuz kalmayacak."FA(GG/COŞ)