Merkez Osmangazi İlçesi’nde bulunan Turgut Yılmazipek Yatılı Bölge Ortaokulu, 'Ya Beni Evime Götür, Ya da Evimi Bana Getir' projesi ile yatılı okulda kalan 250 öğrencinin aileleri ile hasret gidermesini sağlayacak. Okulu içinde atıl durumda bulunan 80 metrekarelik bölüme mutfağı, banyosu, salon ve iki odası bulunan Veli Konukevi yapıldı. Evin açılışını Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Zeyrek ve Bursa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Kemal Ünal gerçekleştirdi.

Açılışın ardından konuşan Okul Müdürü İsmet Özdemir, okula Bursa’nın dağ köylerinden, Bilecik, Yalova ve Kocaeli’nden öğrenci geldiğini söyledi. Öğrencilerin yatılı okudukları için ailelerini çok fazla özlediğini belirten Özdemir şunları söyledi:

"Türkiye’de ilk diyebileceğimiz proje ile öğrencilerimiz ev ortamında aileleri ile buluşacak. Velilerimiz ücretsiz olarak burada kalabilecek. Yemeklerini de biz karşılayacağız. Talep üzerine velilerimiz buraya gelecek. Şimdilik kalmaları için bir süre belirlemedik. Yoğunluğa göre bunu belirleyeceğiz."

Özdemir, projeye Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve hayırseverlerin destek verdiğini kaydetti.

MÜDÜR DE YATILI OKUMUŞ

Projenin öncülüğünü yapan Turgut Yılmazipek Yatılı Bölge Ortaokulu Pansiyondan Sorumlu Müdür Yardımcısı Bahattin Kızılsoy da, kendisinin de yatılı okulda okuduğunu ve yaşanan sıkıntıları bildiğini ifade ederek, yatılı okul müdürleri ile yapılan bir toplantıda bu projenin ortaya çıktığını ve okul olarak bunu uygulamaya koyduklarını vurguladı.

Konuk evinin ilk misafirleri olan 5’nci sınıf öğrencisi İbrahim Başaran’ın anne ve babası Hasan ve Nihal Başaran çocuklarıyla hasret gidereceklerini söyledi.SÇ(FK/COŞ)