Öne Çıkanlar 1 - 4 bulunduğu Son

Çok tartışılacak bir iddia: "Kapitalizm savaşa hazırlanıyor"

Savaş deyince 1 ve 2’nci Dünya Savaşı gibi büyük bir savaş aklınıza gelmesin. 1’nci Dünya Savaşı öncesinde ülkeler ekonomik çıkarlarını gerçekleştirmek için kolayca savaş yolunu seçiyordu.  

Andre Damon yazdı:

"Geçtiğimiz yıl, şiddetli bir pandemi sırasında üç milyondan fazla insan hayatını kaybederken, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler silahlara ve savaş hazırlıklarına yaklaşık 2 trilyon dolar gibi rekor bir meblağ harcadılar.

Küresel ekonomik çıktı, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük ekonomik çöküşle yüzde 4,4 oranında düşmesine rağmen, dünya çapındaki askeri harcamalar yüzde 2,6 arttı.

COVID-19 pandemisinden ölümlerde şu anda 587.000 ölüm ile dünya lideri olan Amerika Birleşik Devletleri, aynı zamanda dünyada en büyük askeri harcamayı yapan ülkedir. ABD geçen yıl silah harcamalarını yüzde 4,4 artırarak 870 milyar dolara yükseltti. Bu meblağ, ondan sonra gelen 10 ülkenin toplamından daha fazladır.

ABD ordusu, pervasız bir coşkuyla etrafa para saçıyor. Washington’ın kıtalararası balistik füzelerden süpersonik gizli bombardıman uçaklarına ve nükleer füze denizaltılarına kadar büyütülen nükleer silah programının her kolunu yeniden inşa ediliyor ve sıfırdan genişletiyor. Belki de en tehlikeli olanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Asya-Pasifik bölgesindeki askeri harcamalarını ikiye katlama niyetidir. Washington, parayı, Japonya, Tayvan ve Filipinler’de konuşlanmış karada konuşlu balistik füzelerle Çin kıyı şeridini çevrelemek için kullanıyor.

ABD hükümetinin orduya yaptığı harcamalar, pandeminin başlangıcından bu yana sağlık hizmetleri ve aşılara yönelik tüm acil durum federal harcamalarını büyük ölçüde gölgede bıraktı. Acil sağlık harcamalarına sadece birkaç on milyar dolar ayıran CARES Yasası Mart 2020’de geçerken, mevcut Başkan Joe Biden döneminde kabul edilen Amerikan Kurtarma Planı, acil sağlık önlemleri için harcanan yıllık ABD askeri bütçesinin yalnızca sekizde biriydi.

Dünyadaki tüm emperyalist ülkeler askeri harcamalarını büyük ölçüde artırıyor. Artış oranında başı, saldırgan bir dünya egemenliği arayışı iki dünya savaşını tetikleyen Almanya çekiyor. Almanya’nın askeri harcamaları geçtiğimiz yıl yüzde 5 arttı ve son on yılda neredeyse üçte bir oranında yükseldi.

Küresel ortalamanın önemli ölçüde üzerinde harcama yapan Fransa ile Britanya, askeri harcamalarını yüzde 2,9 artırdı.

Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya ve Britanya hükümetleri, toplumun kritik önem taşıyan hayat kurtarıcı önlemleri karşılayamayacağını savunarak, COVID-19 pandemisini kontrol altına almak üzere yaşamsal olmayan işletmelerin kapatılmasını reddettiler.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, halkın virüsle “yaşamayı öğrenmesi” gerektiğini açıkladı. Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, kapanma tedbirleri almayı reddederek, şu alternatifin daha iyi olduğunu ilan etti: “binlerce cesedin yığılmasına izin verin.” ABD’de, kitlesel enfeksiyonun daha hızlı bir ekonomik iyileşmeye yol açacağını iddia etmiş olan Trump yönetimi yetkilileri, “Onların hasta olmasını istiyoruz,” demişlerdi.

Dünyanın dört bir yanındaki kapitalist hükümetler, pandemiyi kontrol altına almanın çok pahalı olduğunu iddia ederken, silahlı kuvvetlerine ve silah üreticilerine harcayacak 2 trilyon dolar bulabildiler.

Pandemiyle mücadele, doğası gereği küresel bir mücadeledir. Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi (DEUK), Uluslararası Çevrimiçi 1 Mayıs Toplantısı için yaptığı açıklamada şunları ifade ediyordu:

“Pandemi yayılırken potansiyel olarak aşılara dirençli yeni varyantların ortaya çıkması, pandeminin, küresel olarak ortadan kaldırılmadığı sürece tek bir ülkede ortadan kaldırılamayacağını göstermektedir. Kapitalist devletler arasındaki ulusal rekabet, pandemiye küresel ölçekte koordine edilen bir yanıt verilmesini engelledi. Şimdi ise hayat kurtaran aşılar, baskın kapitalist ülkeler tarafından istifleniyor ve jeopolitik entrikalarında bir araç olarak kullanılıyor.”

COVID-19 pandemisi, dünya çapında kapitalist hükümetler ve egemen seçkinler eliyle milliyetçilik, yabancı düşmanlığı ve militarizmin şiddetli bir şekilde patlatılmasını tetikledi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, COVID-19 pandemisini “Çinli virüs” ve “Kung flu” olarak adlandırdı. Biden yönetimi, Trump’ın Çin’i şeytanlaştırma çabalarını sürdürüyor ve doğru olmayan bir şekilde Pekin’in gelişmeyi örtbas etmekten sorumlu olduğunu iddia ediyor ve hastalığın laboratuvarda yaratılmış biyolojik bir silah olduğunu ima ediyor. Çin’i şeytanlaştırmaya yönelik bu çabaların bir sonucu olarak, geçtiğimiz yıl Asyalı Amerikalılara yönelik ırkçı şiddet saldırıları arttı.

Yıkım ve ölüm araçlarının muazzam ve rekor düzeyde finanse edilmesi, hayatları kurtarmak için küresel olarak koordine edilmiş bir acil durum programının gerekli olduğu koşullarda, tüm kapitalist düzenin tarihsel olarak zamanını doldurmuş ve iflas etmiş karakterini örneklemektedir.

Egemen seçkinler, insan yaşamına karşı canice kayıtsızlıklarıyla, halkı pandemiden kitlesel ölümlere karşı duyarsızlaştırma çabalarıyla, aynı zamanda halkı dünya savaşının korkunç sonuçlarına hazırlamaya çalışıyorlar." ( Andre Damon / wswg.org)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81