Hakan ARSLAN

Türkiye'de yangınlar 13'ncü gününe girerken, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve iki yangın söndürme uçağının Yunanistan'a gönderileceğini açıkladı. Öte yandan Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre 22 noktada çıkan yangın kontrol altına alınabilmiş değil.

Dendias ile Çavuşoğlu görüştü

AFAD açıkladı: Can kaybı 40 bin 642'ye yükseldi AFAD açıkladı: Can kaybı 40 bin 642'ye yükseldi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, yaptığı açıklamada Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini ve Türkiye'deki yangınların büyük ölçüde kontrol altına alınmış olmasından dolayı iki uçağın Yunanistan'a gönderileceğini açıkladı. Dendias, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gerçekleştirdiğimiz telefon konuşmasında bana Türkiye'deki yangınların kontrol altına alınmış olması nedeniyle iki yangın söndürme uçağının Yunanistan'a gönderileceği bilgisini verdi, kendisine teşekkürlerimi sundum" dedi.

87 noktada yangınlar devam ediyor

Öte yandan Temmuz sonunda bir açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin envanterinde yangın söndürme uçağı olmadığını, sadece kiralanan ve yurt dışından yardım olarak gönderilen uçaklarla yangınlara müdahale ettiklerini açıklamıştı. Türkiye'nin Yunanistan'a hangi ülkeye ait yangın söndürme uçaklarını göndereceği merak edilirken, Türkiye'ye bugüne kadar Azerbaycan, Ukrayna, İran, Rusya, İspanya ve Hırvatistan yangın söndürme uçak ve helikopterleri göndererek yangınlarla mücadele çalışmalarında yer aldı. Öte yandan Orman Genel Müdürlüğü güncel verilerine göre 13'ncü gününe giren orman yangınlarında 87 noktada yangın söndürme çalışmaları devam ederken, 22 noktada yangın kontrol altına alınamadı.