Emine SONUGÜR / HAMBURG

Muş'un Varto ilçesinde 19 Ağustos 1966'da 2 bin 394 kişinin yaşamını yitirdiği, 1500 kişinin yaralandığı 6,9 büyüklüğündeki deprem, yönetmen Metin Dağ tarafından depremi yaşayanların tanıklıklarıyla ve tarihi belgelerle "KAF KAF" ismiyle belgeselleştirildi.

BELGESELİN GALASI YAPILDI

Kentin Altona semtinde Zeise Sineması'nda gerçekleşen ve Metin Dağ'ın yönetmen koltuğuna oturduğu 'Kafkaf' film belgesinin organizesi Cahit Balat ve Cahit İpek tarafından gerçekleştirildi. 

Acılar ve gözyaşları aynı

Yönetmen Dağ, "Deprem göçtür benim için. Kimisini bu dünyadan öte dünyaya göç ettirir, kalanları da başka diyarlara. Yüzlerce aile göç etti bu depremin ardından. Türkiye'nin dört bir tarafına, Avrupa'ya, Amerika'ya. Sadece yerin kabuğunu değil, hayatları da ikiye böldü. Aşkları, hayalleri, evlilikleri ve umutları. Bu belgeselde işte bu yolculukları anlatmak istiyorum. dolayısıyla acılar ve gözyaşları hep aynı" dedi. Filmin Ankara ve birçok kentte gösterime gireceği duyuruldu. 

Hamburg: Üniversite kampüsüne yeni bir kantin daha Hamburg: Üniversite kampüsüne yeni bir kantin daha

Yoğun katılım oldu

Yoğun katılımın olduğu galada oldukça duygulu anlar yaşandı. Zengin bir kadronun emeği ile gerçekleşen filmin yönetmenliğini ve  senaryosunu Metin Dağ, kurgu Erhan Örs müzik Yıldıray Gürgen'in yaptığı ve Ali Sürmeli'nin gelmesi de beklenen galada, kendisinin havaalanında düzenlenen grevler nedeniyle maalesef gelemediği açıklandı.